Olkusz uczcił 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej
W dniu dzisiejszym, nasza społeczność raz jeszcze zgromadziła się, aby uczcić pamięć tych, którzy oddali życie za wolność Polski podczas II wojny światowej. W 79. rocznicę zakończenia tego globalnego konfliktu, lokalne władze oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyli hołd bohaterom, którzy walczyli o naszą przyszłość.
  1. 8 maja 1945 roku oficjalnie zakończyła się II wojna światowa.
  2. W uroczystościach wzięli udział burmistrz, wiceburmistrz oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.
  3. Podczas ceremonii pod pomnikiem w parku złożono kwiaty i oddano hołd poległym.
  4. Pomnik, będący symbolem pamięci, został pierwotnie odsłonięty w 1961 roku, a po konserwacji ponownie ustawiony w 2013 roku.

Miasto pamięta o swoich bohaterach, którzy zginęli w walce lub zostali brutalnie zamordowani przez reżimy totalitarne. „Dziś cieszymy się w pełni wolną, niepodległą i suwerenną Ojczyzną. Ale nie możemy zapomnieć o ofierze wszystkich tych, którzy walczyli i ginęli na frontach II wojny światowej, a także tych, którzy zostali zamordowani w więzieniach i obozach zagłady. To im zawdzięczamy naszą wolność. Dlatego pamiętamy o poległych za Ojczyznę, oddając hołd tym, którzy walczyli o przyszłość Polski – o naszą przyszłość,” powiedział burmistrz Roman Piaśnik podczas ceremonii.

Warto przypomnieć, że konflikt trwający prawie sześć lat pochłonął miliony istnień ludzkich, w tym prawie 6 milionów obywateli Polski. Pomnik w parku, na którym znajdują się urny z ziemią z pobojowisk i miejsc martyrologii, jest miejscem, gdzie można zatrzymać się i zastanowić nad ceną wolności, którą zapłaciliśmy jako naród.

Uroczystości rocznicowe są dla nas przypomnieniem o ciężkiej historii, ale także o sile i odwadze, z jaką nasi przodkowie stanęli w obronie ojczyzny. Każdy mieszkaniec naszego miasta ma obowiązek pielęgnowania pamięci o tych wydarzeniach, by przyszłe pokolenia nigdy nie zapomniały o cenie wolności.


Źródło: Urząd Miasta w Olkuszu