Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Olkuska Nagroda Artystyczna, czyli ONA – corocznie przyznawana olkuskim twórcom i animatorom kultury za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, jest odznaczeniem przynoszącym zaszczyt i wieńczącym dokonania twórcze ludzi, którzy swoje życie poświęcili wzbogacaniu kultury. Gala rozdania nagród miała miejsce 17 marca w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu.

DSC 0080DSC 0003

W tym roku statuetki rozdano po raz siedemnasty. Do grona ponad czterdziestu dotychczas nagrodzonych dołączyli: Franciszek Dudek, Klaudia Zub-Piechowicz.i Paulina Stach.

DSC 0088

Zebranych w imieniu Dyrektor MOK Beaty Soboń powitał Marcin Wiercioch, Kierownik Działu Organizacji Imprez.

DSC 0018

Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz złożył laureatom gratulacje i podziękowania.

-Dla nas jesteście rajskimi ptakami, nadającymi kolor codziennemu życiu – powiedział.

DSC 0021

Bożena Krok, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych i Przewodnicząca Kapituły, odczytała protokół o wyłonieniu laureatów, którzy kolejno, wzruszeni, odbierali nagrody z rąk burmistrza.

DSC 0025

W kategorii za całokształt twórczości kapituła wyróżniła Franciszka Dudka, którego miłość do muzyki i sceny datuje się od dzieciństwa. Jest muzykiem, kompozytorem i aktorem. Kieruje międzypokoleniową grupą instrumentalno-wokalną w Osiedlowym Klubie Przyjaźń. Zasłynął jako propagator i wykonawca olkuskiej poezji śpiewanej.

DSC 0030

W kategorii animator kultury nagrodę otrzymała Klaudia Zub-Piechowicz, prawdziwy rajski ptak. Artystka, laureatka wielu konkursów plastycznych, autorka niezapomnianych scenografii i aranżacji wystaw. Instruktorka MOK. Swoją pasją zaraża w pracy dzieci, młodzież i dorosłych. Od wielu lat prowadzi Grupę Malarstwa w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

DSC 0037

 

W kategorii młody twórca statuetkę odebrała Paulina Stach, absolwentka wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Flecistka, wspaniały sopran, śpiewająca w znakomitych polskich operach, prowadzi również warsztaty umuzykalniające dla dzieci i młodzieży.

DSC 0043

Sylwetki laureatów przybliżyły widzom filmy pokazujące nie tylko ich dokonania, ale i zabawne scenki oraz migawki z życia prywatnego.

DSC 0049

Uroczystość uświetniły występy nagrodzonych – Franciszka Dudka i jego zespołu oraz Pauliny Stach, która wprawiła wszystkich w zachwyt swoim pięknym śpiewem.

DSC 0052DSC 0060

DSC 0066DSC 0072

Mieliśmy także okazję obejrzeć dynamiczny taniec Natalii Kocjan z wolbromskiego Teatru Tańca Actus Animi działającego przy „Kwadrance – pracowni artystyczno-tanecznej” prowadzonej przez Katarzynę Gałązkę-Biedul.

DSC 0010

Jazz Trio z Krakowa – Mateusz Sobiechowski, Piotr Południak i Dawid Fortuna - przedstawiło znane standardy jazzowe we własnej aranżacji.

DSC 0065

Laureatów uwiecznił na swoich karykaturach Jacek Majcherkiewicz.

DSC 0078

 

Bankiet, który odbył się po oficjalnej uroczystości, był okazją do składania gratulacji, obejrzenia wystawy obrazów Klaudii Zub-Piechowicz, rozmów i wymiany wrażeń.

DSC 0090DSC 0098

DSC 0101DSC 0104