Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Małopolska Policja apeluje do podróżujących w czasie długiego weekendu majowego o rozwagę, rozsądek i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego!

Małopolska Policja apeluje do podróżujących w czasie długiego weekendu majowego o rozwagę, rozsądek i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego!

Przed nami kolejny długi weekend majowy – wielu z nas wyruszy na zasłużony wypoczynek. Na drogach pojawi się więcej niż zwykle pojazdów, co może powodować dodatkowe utrudnienia na trasach wlotowych i wylotowych z aglomeracji miejskich. Spowodować to może również wzrost zagrożenia stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym, małopolska Policja ruchu drogowego w okresie wyjazdów na wydłużony majowy weekend tj. w okresie od 27.04 - 06.05.2018 roku, zwiększy nadzór nad ruchem drogowym.

Do działań włączony zostanie policyjny śmigłowiec, którego załąga na bieżąco będzie monitorowała sytuację na drogach.

Głównym celem policyjnych działań będzie pomoc kierującym w bezpiecznym podróżowaniu poprzez:

- nadzorowanie głównych szlaków komunikacyjnych województwa;

- udzielanie wskazówek i rad kierującym;

- upłynnianie ruchu i kierowanie pojazdów na drogi objazdowe.

Podczas weekendu majowego należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Do służby w tych dniach zostanie skierowana większa liczba funkcjonariuszy, którzy będą realizowali zadania mające na celu zminimalizowanie liczby zdarzeń drogowych i ich skutków.

Policjanci będą reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

- nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu,

- nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami (bez fotelików);

- kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego.

UWAGA – jednoślady na drogach

W związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego i motocyklowego ze szczególnym apelem o rozważną jazdę – zgodną z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, zwracamy się do kierujących tymi pojazdami. Wypadek z udziałem prowadzącego jednoślad, najczęściej kończy się ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet i śmiercią. Nie zawsze kierujący tymi pojazdami są sprawcami tych zdarzeń, dlatego prosimy aby inni użytkownicy drogi również zachowali rozwagę i życzliwość wobec tych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Włączając się do ruchu należy dokładnie obserwować nadjeżdzający pojazd, a szczególnie jednoślad, gdyż im mniejszy obiekt tym trudniej ocenić prędkość z jaką nadjeżdza. Istotne jest bowiem by włączając się do ruchu nie zmuszać nadjeżdzających pojazdów do gwałtownego hamowania, nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa.

Podróżni powinny pamiętać, że policyjne działania nawet najbardziej nasilone nie zastąpią rozsądku i wyobraźni kierujących.

Najprostsze sposoby bezpiecznego podróżowania:

- należy sprawdzić stan techniczny pojazdu,

- kierowca przed podróżą powinien być wypoczęty,

- jazda w trzeźwości – pod żadnym pozorem nie wolno kierować pojazdem po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu gdyż może to doprowadzić do ogromnej tragedii,

- przestrzeganie występujących ograniczeń prędkości - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych , w których giną ludzie,

- zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych (w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego uratują życie i zdrowie),

- właściwe zaplanowanie podróży (wcześniejszy lub późniejszy, od przewidywanego maksymalnego natężenia, ruchu wyjazd i powrót),

- pamiętajmy o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - którzy nie zawsze są na drogach widoczni.

W dniach 30.04 - 03.05.2018r. obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton:

30 kwietnia (poniedziałek) – w godz. 18.00 – 22.00;

1 maja (wtorek) – w godz. 8.00 - 22.00;

2 maja (środa) – w godz. 18.00 – 22.00;

3 maja (czwartek) – w godz. 8.00 – 22.00.

Podczas ubiegłorocznego majowego weekendu, w wyniku brawury, braku rozsądku lub nieuwagi w 46 wypadkach 2 osoby zginęły, a 53 zostało rannych oraz doszło do 452 kolizji. Ponadto zatrzymano ponad 130 nietrzeźwych kierujących.