Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Debata Społeczna

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych

29 listopada 2017 roku o godzinie 16:30 na sali gimnastycznej mieszczącej się na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Fryderyka Chopina przy ul. Długiej 67 w Olkuszu, udostępnionej przez panią Dyrektor, odbyła się debata społeczna.

Tematem wiodącym spotkania było „Bezpieczeństwo Seniora”. Podczas debaty poruszono zagadnienia „Nie dajmy szans przestępcom”, „Bezpieczny Senior na drodze” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. W spotkaniu uczestniczyli seniorzy mieszkańcy, przedstawiciel parafii oraz szkoły.

Oficjalnego otwarcia i przywitania przybyłych gości dokonała Dyrektor Szkoły pani mgr Małgorzata Dachowska. Następnie Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, pan asp. szt. Artur Czarnota, omówił program i przebieg debaty oraz przybliżył strukturę organizacyjną komendy. W kolejnym etapie debaty asp. szt. Marcin Adamek z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii, Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej omówił przygotowane zagadnienia. Jako pierwsze „Nie dajmy szans przestępcom”, została wyjaśniona problematyka dotycząca przestępstw kradzieży i oszustw popełnianych na szkodę osób starszych. Na przedstawionych przykładach omówiono wybrane metody działania sprawców z udziałem seniorów oraz jak mogą się ustrzec przed nimi. Następnie omówiono zagadnienie dotyczące „Bezpieczny Senior na drodze”, przybliżono zasady bezpieczeństwa z zastosowanie elementów odblaskowych oraz zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem oraz o ich konsekwencjach prawnych. Słuchaczom zaprezentowano filmy, spoty reklamowe, m.in. „pasy”, „kieruj się rozsądkiem”, „kierowco zwolnij kierujesz życiem”. Ostatnim omówionym zagadnieniem była „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, wyjaśniono zasady jej funkcjonowania. Poinformowano, że krajowa mapa zagrożenia bezpieczeństwa jest narzędziem i służy społeczeństwu, jako istotny element do zarządzania oraz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego we wskazanym rejonie.

Po zakończonym omówieniu zagadnień wywiązała się dyskusja dotycząca prezentowanej problematyki, m.in. dotyczyła oszust i kradzieży jak również noszenia elementów odblaskowych. Uczestników spotkania poproszono o wypełnienie anonimowych ankiet, której wyniki zostaną wykorzystane przez policjantów podczas organizowania kolejnych tego typu przedsięwzięć.

Prelegenci podczas prowadzonej debaty, swoją wiedzę opierali na doświadczeniu, które zdobywają podczas codziennej służby, podkreślili również znaczenie szeroko rozumianej działalności profilaktycznej, której celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów oraz wyeliminowanie zjawisk niepożądanych społecznie.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.