Wzmożone kontrole Policji. Ogólnokrajowa akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Dzisiaj w całym kraju prowadzone są policyjne działania pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Już od wczesnych godzin porannych policjanci ruchu drogowego olkuskiej komendy prowadzą działania prewencyjno – kontrolne „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący - pieszy, a także na zgodne z przepisami poruszanie się pieszych.

Nadzorem mundurowych objęte są miejsca szczególnie niebezpieczne dla pieszych, takie jak ruchliwe ulice i przejścia dla pieszych, na których często dochodzi do potrąceń.

Mundurowi zwracają uwagę na prawidłowe zachowania pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię np. czy piesi wchodzą wprost pod nadjeżdżający samochód lub przechodzą przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Czujnością muszą wykazać się również kierowcy. Policjanci sprawdzają zachowania kierowców wobec pieszych, którzy często podczas manewru skrętu w drogę poprzeczną nie ustępują pierwszeństwa pieszym chcącym przejść na drugą stronę jezdni.

Policja przypomina o zachowaniu ostrożności na drodze. Przypomina, że do głównych przyczyn wypadków spowodowanych przez kierujących jest nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejście dla pieszych albo nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. To właśnie na pasach najczęściej krzyżują się drogi zmotoryzowanych i pieszych, co czasem kończy się tragedią.