Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Weryfikuj prośby o pomoc przesyłane poprzez komunikatory internetowe

1 stycznia wieczorem ktoś włamał się na konto komunikatora internetowego mieszkanki powiatu nowotarskiego i rozsyłał fałszywe wiadomości o rzekomym udziale kobiety w noworocznym konkursie fotograficznym, prosząc jej znajomych o wysłanie smsa. W wiadomościach oszust wprowadził w błąd wszystkie osoby twierdząc, ze koszt smsa to grosze. Niektórzy wysłali sms myśląc, że pomagają znajomej. Jak się później okazało koszt takiego smsa to kwota ponad 30 złotych. Ponadto oszust podszywając się pod poszkodowaną prowadził korespondencję z osobami, do których wiadomość została wysłana zapewniając, że udział w konkursie to jak najbardziej prawda i prosił o wysłanie smsa.

Natomiast na początku grudnia, inna mieszkanka powiatu nowotarskiego była pewna, że otrzymała wiadomość na popularnym komunikatorze internetowym od swojej znajomej z prośbą o pożyczkę i przelanie pieniędzy na konto. Myśląc, że pomaga koleżance wykonała przelew na konto oszusta i straciła w ten sposób kilkaset złotych.

W takiej sytuacji zawsze należy się telefonicznie lub osobiście skontaktować z osobą, od której została wysłana wiadomość i potwierdzić tę informację.

Należy również zabezpieczyć swoje konto przed dostępem publicznym, zadbać o bezpieczny sposób logowania i zadbać o swoją prywatność. Należy być czujnym przy logowaniu się i nie zaleca się korzystania z funkcji „Zapamiętaj hasło”, a po każdorazowym zalogowaniu się najlepiej się wylogować.

Należy także pamiętać, aby nie używać tego samego hasła w wielu miejscach, gdyż po ujawnieniu hasła narażone będą także pozostałe informacje chronione tym hasłem. Hasło należy zmieniać co jakiś czas i nie udostępniać hasła innym osobom.

poprzednie