Kontrabanda zabezpieczona przez olkuskich policjantów

Pod koniec ubiegłego tygodnia (17.05.br.) policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zabezpieczyli tytoń bez skarbowych znaków akcyzy oraz alkohol niewiadomego pochodzenia. 45-latek, który zajmował się nielegalnym procederem, usłyszał zarzut z ustawy kodeksu karno-skarbowego. Oprócz odpowiedzialności karnej grozi mu również wysoka grzywna.

Kryminalni mieli informacje, że w garażu na terenie jednej z posesji przechowywane są wyroby tytoniowe, które są bez polskich znaków akcyzy. Policjanci ustalili, kto zajmuje się tym procederem. Okazało się, że jest nim 45-letni mieszkaniec Wolbromia. Podczas przeszukania garażu, policjanci znaleźli i zabezpieczyli około kilograma tytoniu, ponad dwadzieścia cztery tysiące papierosów, które nie miały polskich znaków akcyzy. Ponadto policjanci znaleźli 107 butelek z alkoholem niewiadomego pochodzenia. Alkohol zabezpieczono i dopiero szczegółowe badanie wykaże, czy był skażony i jakie jest jego stężenie.

Według szacunków, straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia należności podatkowych w tym przypadku wynoszą ponad dwadzieścia osiem tysięcy złotych.

Kilka dni wcześniej tj. 15 maja br. na jednym z targowisk kryminalni zabezpieczyli 520 paczek papierosów różnych marek, w których znajdowało się po dwadzieścia sztuk papierosów.

Każdego dnia policjanci i służby celne walczą z osobami, które próbują wprowadzić do obrotu papierosy i alkohol nielegalnego pochodzenia. Zatrzymują tych, którzy omijają prawo i narażają Skarb Państwa na uszczuplenia.

Policja przypomina również o zagrożeniu jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu niewiadomego pochodzenia. Pamiętaj! Kupując taki alkohol, zwiększa się ryzyko zatrucia toksycznymi związkami. W wielu przypadkach możemy wystawić na próbę nasze zdrowie, a nawet życie.