UM Olkusz: 75. rocznica zakończenia okupacji hitlerowskiej w Olkuszu

Dokładnie przed 75 laty, 20 stycznia 1945 roku, Olkusz opuściły ostatnie oddziały armii niemieckiej. Dla mieszkańców Olkusza zakończył się tragiczny czas okupacji hitlerowskiej. Pamięć o wszystkich mieszkańcach Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej, władze miasta okazały symbolicznymi zniczami oraz kwiatami, które stanęły przy pomniku Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 1945 w Parku Miejskim oraz pod kolumnadą na cmentarzu wojskowym.
Pomnik, który pierwotnie stał na olkuskim rynku, został uroczyście odsłonięty w 1961 roku. Inicjatorami budowy pomnika byli mieszkańcy ziemi olkuskiej, którzy przeżyli wojnę i okupację, a poprzez ufundowanie pomnika chcieli oddać hołd poległym i pomordowanym. Autorem pomnika był olkuski artysta rzeźbiarz Władysław Marczukiewicz (1920 1974), który podczas wojny walczył w szeregach Wojska Polskiego. Jesienią 2011 roku, z racji na prace przy rewitalizacji olkuskiej Starówki, pomnik został zdemontowany. Wtedy pod pomnikiem odkryto kilkadziesiąt urn zawierających ziemię z pobojowisk i miejsc martyrologii II wojny światowej. Zostały one umieszczone pod pomnikiem, który po zakończeniu renowacji w 2013 roku został ustawiony w Parku Miejskim.

Pod kolumnadą na cmentarzu wojskowym spoczywa 1113 żołnierzy Armii Czerwonej poległych na ziemi olkuskiej podczas walk, jakie toczyły się w styczniu 1945 roku. O ile sam Olkusz został zajęty przez Armię Czerwoną praktycznie bez walki, to ciężkie walki toczyły się w dniach 21 i 22 stycznia 1945 roku w okolicach Sławkowa, gdzie oddziały 314 dywizji piechoty Armii Czerwonej, pod dowództwem płk. Piotra Jefimenki, odpierały 31 kontrataków wojsk niemieckich, ponosząc bardzo duże straty. Spośród 1113 żołnierzy radzieckich, pochowanych na olkuskim cmentarzu wojskowym, udało się zidentyfikować tożsamość 206 poległych. Ich nazwiska umieszczone są na tablicach przy wejściu na cmentarz.

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu,
umig.olkusz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7091:75-rocznica-zakonczenia-okupacji-hitlerowskiej-w-olkuszu&catid=14&Itemid=167&lang=pl
![]()
Ostatnie Artykuły

Drewniane auta na telefony powstały w olkuskiej bibliotece

Policjanci z Olkusza na Święcie Szarlotki. Była też lekcja bezpieczeństwa

9-latek z Bukowna najlepszy w Porto. Zdobył tytuł Super Championa

W bibliotece zamieszkały pszczoły, misie i pachnąca przygoda

Ponad 1,2 mln zł na halę przy straży. Będzie zapleczem dla ochrony ludności

Elfy wychodzą z jurajskich lasów - niezwykły spacer po Olkuszu

Tie-break na piasku rozstrzygnął finał turnieju w Olkuszu

Apteki w Olkuszu - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa

Apteki Bolesław, powiat olkuski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Bukowno, powiat olkuski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Bydlin, gmina Klucze, powiat olkuski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Imbramowice, gmina Trzyciąż, powiat olkuski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Jaroszowiec, gmina Klucze, powiat olkuski - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Klucze, powiat olkuski - adresy, telefony, godziny otwarcia
Przydatne dane teleadresowe
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolbromiu - kontakt, godziny, świadczenia
- Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu - adres, filie, godziny i karta biblioteczna
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzyciążu - kontakt, godziny i świadczenia
- Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu - kontakt, msze, sakramenty
- MOSiR Olkusz - kontakt, godziny, basen i korty tenisowe
- Apteki Wolbrom, powiat olkuski - adresy, telefony, godziny otwarcia
