Blat kwarcowy na miarę Twoich potrzeb

Urządzając kuchnię często zadajemy sobie pytanie jaki materiał zastosować na blat i na inne elementy wykończenia. Ostatnio wybór często pada na blat kwarcowy lub granitowy. Jakie są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań? Na które z nich lepiej się zdecydować? I dlaczego w ogóle ostatnimi czasy tego typu materiały, znajdujące zastosowanie szczególnie w blatach kuchennych, stały się tak powszechne i cenione?

Jeśli chodzi o kwarc, większość osób decyduje się na zastosowanie konglomeratu. Jest to ogólnie rzecz biorąc zlepek różnych elementów, połączony w jedną całość. I tak jeśli chodzi o taki konglomeratowy blat kwarcowy do kuchni, to składa się on, jak sama nazwa wskazuje, głównie z kwarcu w różnych kolorach i odcieniach. Kamienie te są zmieszane ze sobą i zespolone substancją, która pozwala na ich ładne połączenie – zazwyczaj jest to pewien rodzaj żywicy. Zastosowanie takiego procesu pozwala uzyskać unikalne, niepowtarzalne wzory oraz połączenie kolorów, które każdy samodzielnie może wybrać, tak aby pasowało do jego kuchni. W zasadzie nie mówi się o minusach zastosowania blatu kwarcowego. Co więcej, zastosowanie tego materiału nie ogranicza się jedynie do kuchni, choć jest ono jednym z najbardziej popularnych.

Wiele osób decyduje się jednak również zakupić blat kwarcowy do łazienki. I faktycznie, sprawdzi się on na pewno bardzo dobrze również w takiej łazienkowej aranżacji. Co więcej, będzie tam również bardzo praktyczny, gdyż konglomerat kwarcowy jest materiałem odpornym na działanie takich czynników zewnętrznych, jakimi są woda i wilgoć. Co możemy powiedzieć na temat blatu granitowego? Jest on również dobrym rozwiązaniem, posiada w zasadzie wszystkie te cechy co blat kwarcowy, a ponadto jest odporny na zarysowania – nawet jeśli jakieś powstanie, można je z takiego blatu usunąć poprzez jego zeszlifowanie. Jednak blat granitowy posiada także swoje minusy. Najczęściej wymienianymi jest cena, która zazwyczaj przekracza 700-800 złotych za metr kwadratowy. Innym minusem jest jego kolorystyka – sam granit nie da takiego bogatego wyboru kolorów jak blat kwarcowy czarny, szary czy w innym kolorze, z poprzeplatanymi innymi odcieniami. Kolejną wadą jest waga – przy zastosowaniu blatu granitowego, w odróżnieniu od blatu kwarcowego, trzeba zazwyczaj zainwestować w meble na specjalne zamówienie i ze specjalnymi wzmocnieniami, które udźwigną jego ciężar. Takich mebli wraz z płytą granitową na pewno nie da się samodzielnie przenieść, więc nie ma co liczyć na ewentualny szybki remont lub zmianę wyglądu wnętrza. Podsumowując, oba materiały mają swoje niewątpliwe zalety, jeśli jednak chodzi o cenę, lekkość oraz praktyczność użytkowania wygrywa blat kwarcowy.

Warszawa jest jednym z miast gdzie możemy znaleźć szeroki wybór tego typu płyt i zastosować je przy wykańczaniu domu czy mieszkania. Z drugiej strony, jeśli zależy Ci na jeszcze bardziej nowoczesnym i nieco chłodnym wyglądzie kuchni, przy czym nie planujesz szybkich zmian w jej wystroju, być może zdecydujesz się na blat granitowy i również będzie to dobrym rozwiązaniem.