W najbliższy czwartek Boże Ciało. Olkuscy policjanci, jak co roku, zabezpieczać będą trasy procesji organizowanych przez parafie rzymsko – katolickie. Będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego, a szczególnie osób uczestniczących w procesji i przemieszczających się po drogach publicznych.

Na drogach powiatu olkuskiego pojawi się więcej funkcjonariuszy służby prewencyjnej i ruchu drogowego. Policyjne patrole będą obecne przede wszystkim na ważniejszych skrzyżowaniach, na drogach krajowych i wojewódzkich. Mundurowi zadbają o bezpieczeństwo na drogach głównych, drogach dojazdowych do kościołów,  ciągach komunikacyjnych powiatu olkuskiego m.in. na drodze krajowej nr 94, drogach wojewódzkich nr 783, 791 oraz 794, skrzyżowaniach drogi krajowej nr 94 z ulicami Rabsztyńską i Kościuszki, ulicą Króla Kazimierza Wielkiego, Aleją 1000-lecia i ulicą Przemysłową. Aby zapewnić płynność w ruchu kołowym, w przypadku tworzenia się zatorów, policjanci będą kierowali ruchem i organizowali objazdy. 
Ponadto policjanci  będą reagować na wszelkie przypadki wykroczeń w ruchu drogowym. W tym celu będą sprawdzać, czy kierowcy poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością.  Czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy i czy dzieci przewożone są w fotelikach. Szczególną uwagę  zwrócą na stan trzeźwości kierujących i stan techniczny pojazdów. 

Przypominamy również o ograniczeniach w ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów DMC powyżej 12 ton, które obowiązywać będą:

 • 2.06.21 r. w godz. 18.00 - 22.00.
 • 3.06.21 r. w godz.   8.00 - 22.00.

Akcja  „Boże Ciało 2021" potrwa od 2 czerwca  do 6 czerwca 2019 r.

Policjanci, dbając o bezpieczeństwo podróżnych będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

 • nadmierną prędkość,
 • wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
 • wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;
 • nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem;
 • przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami;
 • kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu;
 • obowiązek posiadania  przez pieszych elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Kierujący mogą napotkać na drogach procesje związane z uroczystościami „Bożego Ciała”. W tych miejscach na czas ich trwania, ruchem kierować będą policjanci oraz inne osoby do tego uprawnione. Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i stosujmy się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem.

Trwa sezon motocyklowy. Prosimy kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi

na motocyklistów. Motocyklista w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse wyjścia z niego bez obrażeń dlatego raz jeszcze apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

Aby podróż była bezpieczna warto pamiętać, że:

 • wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym;
 • należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek;
 • warto sprawdzić czy pojazd jest sprawny technicznie;
 • zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo;
 • aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należy dostosować prędkość do panujących warunków  na drodze - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie;
 • zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem - pamiętajmy  o zasadzie ograniczonego zaufania - nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów:  czas ubiegłorocznego wydłużonego weekendu „Bożego Ciała” (w dniach od 10 do 14 czerwca 2020 r.), doszło do 45 wypadków, w których zginęło 6 osób, a 49 zostało rannych. Ponadto odnotowano 318 kolizji.

Mundurowi apelują o zachowanie ostrożności na drodze i stosowanie się do znaków drogowych oraz poleceń policjantów. Zwracają uwagę  na prawidłowe zabezpieczanie swojego mienia. Nie zostawiajmy w samochodzie cennych przedmiotów np. torebki,  portfeli, telefonów w widocznych miejscach. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja.