Mieszkanie w krakowskich Czyżynach – przegląd cen

Przeprowadzka do Krakowa daje dużą szansę rozwoju zawodowego, co korzystnie przekłada się na status majątkowy. Jeśli szukamy mieszkania w dawnej stolicy Polski, mamy bardzo szeroki wybór wśród tańszych i droższych, gorzej i lepiej rozwiniętych dzielnic, w centrum i na obrzeżach miasta. Zwłaszcza ludzie ceniący sobie spokój i zieleń chętnie wybierają Czyżyny. Sprawdzamy, co przemawia za tą częścią Krakowa?

Infrastruktura i atrakcje dla mieszkańców

Według statystyk Dzielnica XIV Krakowa jest zamieszkiwana przez nieco ponad 30 000 osób i rozciąga się na powierzchni ponad 12 kilometrów kwadratowych. Sama dzielnica jest też dobrze skomunikowana z centrum i resztą Krakowa, z licznymi liniami autobusowymi i tramwajowymi. Oczywiście na terenie dzielnicy znajdziemy różne sklepy, punkty usługowe, centra handlowe, ośrodków zdrowia, szkoły, uczelnie czy przedszkola.

Głównie z uwagi na TAURON Arenę Kraków do Czyżyn licznie przybywają mieszkańcy innych dzielnic aglomeracji, ale też turyści z całego kraju. Jest to bowiem jedna z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych w kraju, gdzie odbywają się wydarzenia sportowe czy koncerty, ale również kongresy i konferencje. Między innymi dlatego nowe mieszkania na Czyżynach chętnie są kupowane przez inwestorów na wynajem krótkoterminowy dla turystów.

Innym ciekawym miejscem jest Park Lotników Polskich z Ogrodem Doświadczeń im. Stanisława Lema. To duża przestrzeń pełna zieleń, gdzie można odpocząć przechadzając się kolejnymi alejkami. W parku wytyczono ścieżki biegowe, co przyciąga sympatyków tej formy aktywności. Zadowolone powinny być też dzieci, ponieważ w Ogrodzie Doświadczeń mogą osobiście przeprowadzić proste eksperymenty fizyczne.

Rynek mieszkaniowy w Czyżynach

Starsi mieszkańcy Krakowa kojarzą Czyżyny z dzielnicą budynków z wielkiej płyty. Dziś wygląda to już zupełnie inaczej. Obok wysokich bloków na terenie Dzielnicy XIV powstają kameralne osiedla z niskim, nowoczesnym budownictwem bogatym w infrastrukturę. Nowe mieszkania oferują duże balkony, tarasy czy ogródki. Często wzbogacono je o panele fotowoltaiczne zapewniające darmowy prąd, a nawet i inteligentne systemy typu Smart Home. Standardem są parkingi (również podziemne), place zabaw dla dzieci czy komórki lokatorskie.

Jako że nowe budynki wpisują się w trend ekologiczny, takie inwestycje coraz częściej posiadają stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Ceny za mkw. nowych mieszkań w tej dzielnicy kształtują się od 8000 zł wzwyż.

Podsumowując, z pewnością Czyżyny są ciekawą, interesującą dzielnicą Krakowa. Dobre położenie, niezła infrastruktura, tereny zielone i szeroki rynek nieruchomości to duże atuty tej dzielnicy.