Doradcy finansowy – kim są i na czym polega ich praca?

W dobie niskich stóp procentowych bardzo popularne jest zaciąganie kredytów. W bankach można spotkać się z dwoma podstawowymi typami zaciąganych zobowiązań. Pierwsze z nich to kredyty konsumenckie, drugie to hipoteczne. Przeciętna osoba często nie wie, na co zwrócić uwagę oraz jakie zapisy w umowie mogą być niekorzystne. Jak można się w tym odnaleźć i w jaki sposób pomoże w tym doradca finansowy? Dowiesz się w dalszej części wpisu.

Kim jest doradca finansowy?

Doradcą finansowym jest osoba, której głównym zadaniem jest pomoc klientom indywidualnym oraz firmom w podejmowaniu właściwych decyzji finansowych. Najczęściej działania takiej osoby skupiają się na doradztwie przy zaciąganiu kredytów lub przy inwestycjach w dostępne instrumenty finansowe. Pełnienie funkcji pośrednika kredytu hipotecznego została dodatkowo uregulowana ustawą z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Pracownikiem z tego zakresu mogą zostać wyłącznie osoby, które otrzymały zezwolenie wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Taka osoba zostaje także wpisany do rejestru pośredników kredytowych.

Optymalny Kredyt

Na czym polega praca doradcy finansowego?

Podstawowym zadaniem na tym stanowisku jest wsparcie oraz wyszukiwanie ofert kredytowych lub inwestycyjnych. Doradca finansowy najczęściej współpracuje z kilkoma bankami, dzięki czemu współpraca z nim może przynieść korzyści w postaci lepszych warunków umowy. Dodatkowo taka osoba jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami przepisów oraz zna zapisy umowy, które mogą niekorzystanie wpłynąć na klienta. Warto zaznaczyć, że doradcy często pracują na prowizji od podpisanej umowy. Nie oznacza to jednak, że będą naciskać na klienta, żeby ten wybrał konkretne rozwiązanie, ponieważ ich zadaniem jest też zbudowanie relacji z klientem, aby ten do nich wrócił przy następnej okazji. Zatem doradca finansowy jest odpowiedzialny za przygotowanie oferty klientowi, która obecnie jest najkorzystniejsza na rynku. Ponadto powinien wskazać ewentualne ryzyka i wymienić zalety proponowane rozwiązania. Osoba na takim stanowisku powinna charakteryzować się empatią oraz łatwością w prowadzeniu rozmów i zdobywaniu kontaktów. Profesjonalny doradca finansowy dochowa też tajemnic klienta w zakresie dochodów, zaciąganego kredytu, obrotów w firmie, wysokości środków do zainwestowania oraz wszystkich innych danych wrażliwych.

Czy warto skorzystać z takich usług?

Skorzystanie z usług doradcy finansowego powinno oznaczać same korzyści. Jest to osoba doświadczona oraz znająca rynek. Nie będzie przekonywać do wybrania konkretnej oferty, jak bywa to w przypadku pracowników banków lub funduszy inwestycyjnych. W zakresie zaciągania kredytów hipotecznych jego kwalifikacje są potwierdzone przez Komisję Nadzoru Finansowego, co powinno być gwarantem profesjonalnego podejścia do tematu oraz klienta. Obecnie na rynku dostępne są firmy, które świadczą usługi w tym zakresie. Jest to dodatkowa gwarancja, że otrzymana pomoc będzie wykonana przez osobę z odpowiednie kwalifikacjami.