Planowane zmiany w oświacie i apel o wsparcie szpitali na konwencie powiatów
W Krakowie odbyło się kolejne spotkanie starostów Małopolski, podczas którego gorąco dyskutowano o przyszłości edukacji i służby zdrowia w regionie. Poruszono też temat, który coraz bardziej dotyka mieszkańców – obecność dzików w zabudowanych obszarach. Sprawdź, jakie decyzje zapadły i co czeka powiat olkuski już od września 2025 roku!

Spotkanie starostów Małopolski w Krakowie z udziałem przedstawicieli powiatu olkuskiego

W sercu Małopolski, w Krakowie, odbyło się IV posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego, które zgromadziło przedstawicieli lokalnych władz z całego regionu. Powiat Olkuski reprezentował Starosta Bogumił Sobczyk, pełniący funkcję Wiceprzewodniczącego Konwentu. Podczas spotkania pod przewodnictwem Józefa Tomala, starosty Myślenickiego, głównym tematem były planowane zmiany w systemie oświaty.

Eksperci z Kuratorium Oświaty – Gabriela Olszowska oraz Artur Pasek – przedstawili szczegóły dotyczące reform, które zaczną obowiązywać od września 2025 roku. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. zasady edukacji włączającej oraz nowości w egzaminach zawodowych. Dyskusja była żywa i skupiona na tym, jak najlepiej przygotować szkoły do nadchodzących wyzwań.

Jak powiat olkuski walczy o lepsze finansowanie szpitali i bezpieczeństwo mieszkańców

Oprócz edukacji, ważnym punktem obrad była sytuacja szpitali powiatowych. Starostowie jednogłośnie zaapelowali o terminowe i pełne finansowanie świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Starosta Olkuski podkreślił konieczność ogłaszania konkursów na świadczenia medyczne zgodnie z rzeczywistymi potrzebami zgłaszanymi przez samorządy, co ma zapewnić lepszą dostępność usług dla mieszkańców.

Nie zabrakło również rozmów o problemie dzików coraz częściej pojawiających się na terenach zamieszkałych. Władze zwróciły uwagę na niejasności dotyczące finansowania działań związanych z odłowem czy odstrzałem redukcyjnym tych zwierząt. Wymiana doświadczeń między powiatami ma pomóc znaleźć skuteczne rozwiązania tej uciążliwej kwestii.

Kolejne spotkanie starostów zaplanowano na czerwiec – będzie to kolejna okazja do omówienia bieżących spraw i dalszej współpracy na rzecz mieszkańców Małopolski.


Na podst. Powiat