Zimowe warunki na drogach Olkusza - policja zatrzymuje dowody rejestracyjne i ostrzega kierowców

Podczas kontroli na drogach powiatu olkuskiego policjanci zatrzymywali dowody rejestracyjne pojazdów, reagując na niebezpieczne manewry i usterki techniczne. Śliska nawierzchnia, opady śniegu i ujemne temperatury znacząco zwiększają ryzyko utraty panowania nad autem - mundurowi apelują o dostosowanie jazdy i przygotowanie pojazdów do zimy.
Od kilku dni na drogach powiatu olkuskiego panują zimowe warunki. Opady śniegu i ujemne temperatury sprawiają, że nawierzchnia jest śliska i mniej przewidywalna. Mimo tego policjanci odnotowali kierowców wykonujących gwałtowne manewry, niedostosowujących prędkości do warunków oraz podróżujących pojazdami nieprzygotowanymi do zimy.
Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu podkreśla, że w takich warunkach droga hamowania się wydłuża, a przyczepność kół jest ograniczona. Zbyt duża prędkość, nagłe hamowanie czy gwałtowne skręty mogą prowadzić do kolizji lub wypadku. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na rejon skrzyżowań, przejść dla pieszych, łuków drogi oraz na miejsca zacienione, gdzie nawierzchnia najdłużej pozostaje śliska.
W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzali też stan techniczny pojazdów. Najczęściej ujawniane usterki to zużyte ogumienie, niesprawne oświetlenie i usterki układu hamulcowego. W uzasadnionych przypadkach policjanci zatrzymują dowody rejestracyjne pojazdów, aby uniemożliwić dalszą jazdę niesprawnym autem.
Mundurowi przypominają o obowiązku właściwego przygotowania samochodu do zimy. Przed wyjazdem należy usunąć śnieg i lód z szyb, lusterek, reflektorów oraz dachu pojazdu. Poruszanie się nieodśnieżonym samochodem ogranicza widoczność i stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu - za takie wykroczenie grozi mandat nawet do 3000 zł.
Policja apeluje o ostrożność, cierpliwość i odpowiedzialność. Dostosowanie prędkości do warunków, zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów oraz przewidywanie potencjalnych zagrożeń mogą zapobiec groźnym zdarzeniom na drogach powiatu olkuskiego.
na podstawie: KPP w Olkuszu.
![]()
Ostatnie Artykuły

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Telefon od wnuczka, policjanta albo banku. Olkuska Policja ostrzega seniorów

Sale gimnastyczne w Olkuszu przechodzą dużą zmianę. Uczniowie zyskają nowe warunki

Po zamknięciu skrzyżowania siedem linii pojedzie objazdem w Olkuszu

Centrum edukacyjne w Olkuszu jest niemal gotowe. Zostało wyposażenie

Rada Miejska w Olkuszu zdecyduje o planach, budżecie i wsparciu dla OSP

Olkusz żegna lato muzyką, animacjami i potańcówką

Siedem dekad piłkarskich emocji. „Błysk” Zederman świętował jubileusz

Sto lat Zofii z Ryczówka. Wspomnienia z czasów wojny

Jakie pompy do wody warto wypożyczyć na potrzeby awaryjnego odwodnienia budowy?

Wnioski grantowe powstaną na miejscu. Warsztat dla NGO w Olkuszu

Cztery nowe radiowozy dla policjantów z Olkusza. Trafią także do komisariatów

Z czego zrobić podłoże pod garaż blaszany? Beton, kostka czy fundament?

Dożynki gminne w Hucisku. Mieszkańcy spotkają się na święcie plonów
Przydatne dane teleadresowe
- Związek Komunalny Gmin "Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu - kontakt, bilety, rozkłady jazdy
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie Oddział w Olkuszu - kontakt, sprawy i dojazd
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu - kontakt, godziny, zespoły i pomoc
- Apteki Imbramowice, gmina Trzyciąż, powiat olkuski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły - kontakt, oddziały, rehabilitacja
- Gminny Zakład Oczyszczania Ścieków w Małobądzu - kontakt, godziny, awarie
