Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Spotkanie profilaktyczne z seniorkami z Olkusza

Policjanci, jak i pracownicy socjalni powiatu olkuskiego przez cały czas przekazują seniorom najważniejsze informacje o bieżących zagrożeniach oraz nowych „pomysłach” oszustów. Dzięki współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku czy Klubami Seniora służby są w stanie dotrzeć do dużej ilości mieszkańców, jak również wręczyć im ulotki informacyjne z poradami jak nie stać się ofiarą przestępców.

Wczoraj 12 kwietnia 2018 roku funkcjonariusze asp. szt. Marcin Adamek i sierż. szt. Marika Guzik-Gajda z olkuskiej komendy, edukowali seniorki z klubu osiedlowego ” Przyjaźń” jak ustrzec się przed oszustami, którzy często starsze i samotne osoby wybierają jako swoje ofiary. Przypomnieli metody, jakie najczęściej stosują oszuści, w tym m.in. „na wnuczka”, „pracownika socjalnego”, policjanta”. Seniorki miały również okazję dowiedzieć się jak ochronić mieszkanie przed włamaniem. Upowszechniano również wiedzę na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinstruowano, w jaki sposób mogą z niej korzystać i wspólnie zadbać o bezpieczeństwo, a także przybliżyli zasady działania aplikacji „Moja Komenda”, dzięki której można odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się rejonem zamieszkania. Zagrożeniem dla seniora są nie tylko złodzieje i oszuści. Czasami osoby starsze, stają się ofiarami najbliższej rodziny: współmałżonków, dzieci... Doświadczają od nich każdego rodzaju przemocy: fizycznej, psychicznej, ekonomicznej. Bywają głodzeni, okradani z rent i emerytur oraz wypędzani z domów czy mieszkań. Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego Magdalena Jajkiewicz przedstawiła algorytm postępowania w przypadku podejrzenia-zaistnienia przemocy. Przekazała słuchaczkom szereg informacji jak odnaleźć się wśród obowiązujących przepisów i procedur. Wszystko to, aby podpowiedzieć seniorkom, w jaki sposób reagować na przemoc, gdzie uzyskać pomoc oraz czego mogą oczekiwać od służb i instytucji.

Na zakończenie wykładu wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania profilaktyczne uświadamiające różne zagrożenia pozwolą im w przyszłości uniknąć przykrych sytuacji.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.