Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Wybuch gazu w Jaroszowcu

Do wybuchu gazu doszło wczoraj tj. 12 września 2018 roku około godziny 22 na ulicy Kolejowej w Jaroszowcu, w mieszkaniu 79-letniego mężczyzny. Ranna została jedna osoba.

Jak wstępnie ustalono prawdopodobną przyczyną wybuchu była nieszczelna instalacja z butlą gazową. Do eksplozji doszło w mieszkaniu 79-latka. Mężczyzna został poważnie ranny i karetką pogotowia przewieziono go do szpitala w Olkuszu.

Na miejsce wezwano Inspektora Nadzoru Budowlanego, który dokonał oględzin budynku. Z użytkowania wyłączono mieszkanie, w którym doszło do wybuchu a także jeden z pokoi innego mieszkania. Na szczęście nie doszło do naruszenia konstrukcji kamienicy i domownicy, którzy wcześniej sami opuścili swoje mieszkania w obawie o życie i zdrowie, mogli bezpiecznie do niech powrócić. Nikt z mieszkańców i osób postronnych nie poniósł obrażeń.

W akcji ratowniczej brali udział strażacy, policjanci oraz służby medyczne. W miejscu zdarzenia podejmowane są dalsze czynności przez Policję wraz z udziałem biegłego specjalisty z zakresu pożarnictwa. Śledczy będą ustalać okoliczności i przyczynę wybuchu.

Policjanci ostrzegają przed niebezpieczeństwem wybuchu butli gazowej.

Używając piecyków gazowych zasilanych z butli należy pamiętać o sprawnej instalacji. Montaż i sprawdzanie powinno być dokonywane przez osoby do tego uprawnione, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i sprzęt. Bardzo ważna jest również wentylacja takiego pomieszczenia, w którym znajduje się butla gazowa lub piecyk gazowy. Warto pomyśleć o zamontowaniu czujnika tlenku węgla, który w porę ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem. Pamiętajmy, aby nie przechowywać w pobliżu piecyka materiałów łatwopalnych.