Już niebawem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na olkuskim Rynku zostanie zamontowana Ławka Niepodległości. Gmina Olkusz otrzymała maksymalne możliwe dofinansowanie w kwocie 30 tys. zł w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Będzie to jedyna taka ławka w całej okolicy Olkusza.

- Przystąpienie do projektu „Ławka Niepodległości” jest jednym z wielu sposobów na uczczenie i upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa. Rynek jest miejscem szczególnym nie tylko dla współczesnych mieszkańców, ale również w perspektywie historycznej. Mamy zamiar zamontować ławeczkę w centralnym miejscu naszej Starówki, w którym odbywa się wiele ważnych uroczystości patriotycznych – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Ławka Niepodległości

Gmina Olkusz podejmuje szereg działań infrastrukturalno-edukacyjnych, których celem jest zwiększenie zainteresowania historią Polski, w tym szczególnie historią „małej ojczyzny”. Szczególnie dużo uwagi tej tematyce poświęcono w tym roku, organizując cykl wydarzeń pod wspólną nazwą „Olkusz – przystanek Niepodległość”.

Zdaniem Marty Rosiak, autorki projektu ławek, które zostaną zamontowane na terenie całego kraju, historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. - Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają – wyjaśnia autorka projektu.

Ławka Niepodległości

Ławka jest multimedialna i każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.