Sposób działania Bitcoin i do czego możemy go używać

Jak działa Bitcoin?

Bitcoin to wirtualna waluta, która nie ma fizycznego odzwierciedlenia w żadnym kruszcu, a kurs Bitcoin zmienia się w zależności od wielu czynników, zwykle popytu i podaży. Wszystko to co dzieje się z taką kryptowalutą przebiega na zdecentralizowanej bazie komputerów rozrzuconych po całym świecie i połączonych za pomocą globalnej sieci internetu. Jest to tak zwana baza danych Blockchain. Komputery znajdujące się w ten bazie weryfikują transakcje, przechowują informacje o przeprowadzonych transakcjach oraz eliminują pojawiające się problemy i błędy, czyli dbają nawzajem o to, aby wszelkie transakcje były przeprowadzane według narzuconych zasad przez ten system. Podstawową cechą Bitcoin jest więc to, że nie można sfałszować ani kontrolować bitcoinów. Co ciekawe – każdy może zaoferować moc obliczeniową swojego komputera i dołączyć do Blockchain – w zależności od ilości udostępnianej mocy obliczeniowej sieć wynagrodzi taką osobę ułamkiem monety Bitcoin. Należy śledzić wiadomości Bitcoin, aby dowiedzieć o tym więcej.

Kryptografia w służbie Bitcoin

Jeśli myślimy o pieniądzu to zwykle wyobrażamy sobie bank do którego udajemy się i wypłacamy stamtąd fizyczne pieniądze za które możemy zakupić wybrane dobra w sklepie. Bitcoin jest również walutą, ale bardziej pasuje do niej opis „kryptowaluta”, co oznacza mniej więcej tyle, że jest to waluta cyfrowa, której bezpieczeństwo transakcji gwarantuje kryptografia. Czym jest więc kryptografia? W skrócie można powiedzieć, że jest to gałąź matematyki, ale również informatyki. Mamy z kryptografią do czynienia na co dzień – jest wykorzystywana przy przechowywaniu naszych haseł, stanowi zabezpieczenie kart bankomatowych oraz występuje w handlu elektronicznym. Ogólnie rzecz biorąc za pomocą kryptografii są utajniane pewne informacje, tak, aby osoby postronne nie miały dostępu do tych informacji. Można sobie wyobrazić, że bez tej gałęzi nauki ciężko byłoby przekazywać bezpiecznie informacje w wojskowości lub dyplomacji.

Na co możemy przeznaczyć monetę Bitcoin?

Jeśli już uda nam się ją wydobyć lub po prostu zakupić to dzięki temu możemy posługiwać się nią w taki sposób jak każdym innym pieniądzem – czyli płacić za usługi lub produkty w miejscach w których jest akceptowalna kryptowaluta. Przykładem może być Amazon, który jakiś czas temu wprowadził płatność za pomocą takiej waluty. Innym przykładem dużego przedsiębiorstwa może być amerykańska sieć komórkowa AT&T, która umożliwia płatność za pomocą kryptowaluty Bitcoin. Ten typ płatności został oficjalnie zaadaptowany w tej firmie w maju 2019 roku. Kolejne firmy wdrażają płatności za pomocą wirtualnej waluty.