Grupa „Speed” przeciw piratom drogowym

Grupa „Speed” przeciwdziała niebezpiecznym zachowaniom na drogach. Sama już nazwa wskazuje, jakie zadania stoją przed mundurowymi. Nadmierna prędkość jest bowiem jednym z głównych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych. Mundurowi z grupy „Speed” kierowani są również na akcje, w miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do rażącego łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

Do zadań grup „Speed” należą, m.in.: ujawnianie kierujących, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania. Podczas działań drogowych grupa „Speed” wykorzystuje tj. ręczne laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu oraz pojazdy wyposażone w videorejestratory.

To właśnie z grupy „Speed” 9 stycznia 2019 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu na drodze krajowej nr 94 w Olkuszu zatrzymali do kontroli drogowej 32-letniego kierowcę peugeota, który w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 30 km/h. Po sprawdzeniu kierującego w policyjnych bazach danych okazało się, że nie był to pierwszy przypadek jego brawurowej jazdy. Kierowcy zatrzymano już wcześniej prawo jazdy na okres 3 miesięcy, ponieważ w terenie zabudowanym przekroczył on dozwoloną prędkość o 50 km. Teraz kierowca będzie musiał się liczyć z konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Przypominamy, że nadmierna lub niedostosowana do warunków ruchu prędkość niesie za sobą poważne zagrożenie i może doprowadzić do kolizji lub wypadków, które niejednokrotnie kończą się tragedią.