Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego smartfona?

Czasy, kiedy telefon komórkowy służył jedynie do wykonywania połączeń i pisania wiadomości tekstowych już dawno minęły. Dzisiejsze smartfony z powszechnym dostępem do sieci w pełni zastępują nam tradycyjne komputery, a wszystko przez ich wielofunkcyjność. Dlatego też przy wyborze nowego telefonu warto zwrócić uwagę na coś więcej niż tylko nowoczesny wygląd. Optymalne parametry techniczne pozwalają użytkować smartfona przez długi czas, zgodnie z potrzebami jego właściciela. Zatem czym kierować się przy wyborze smartfona?

Nowy smartfon: bateria

Pojemność akumulatora w smartfonie to jedna z jego najważniejszych cech, która w dużej mierze determinuje jakość użytkowania urządzenia. Od baterii w nowoczesnych smartfonach nie można jednak wymagać wydajności podobnej do tej, którą wykazywały się telefony komórkowe sprzed dekady. Ilość procesów, jaką obsługują smartfony jest obciążająca dla wbudowanych w nich ogniwach, jednak na rynku można znaleźć sporo urządzeń zdolnych do kilkudziesięciu godzin nieprzerwanej pracy. Bateria o pojemności ok. 4000 czy 5000 mAh to już całkiem dobry wynik, choć jej rzeczywista wydajność często zależy od rozwiązań zastosowanych przez producenta.

Nowy smartfon: pamięć

Jeszcze kilka lat temu standardem były smartfony wyposażone w 2GB RAM pamięci oraz 16GB czy 32GB pamięci wewnętrznej. Jednak coraz większe wymagania aplikacji mobilnych sprawiają, że telefony sprzed zaledwie kilku lat nie wykazują się optymalną wydajnością, dlatego o komfortowym korzystaniu ze sprzętu można tylko pomarzyć. Obecnie do dyspozycji mamy sporo budżetowych smartfonów w wariantach 4GB + 64GB, co wydaje się zaspokajać podstawowe potrzeby przeciętnego użytkownika. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku iPhone’ów z 2 czy 3GB RAM pamięci można nie odczuć obecności pamięci RAM o mniejszej pojemności – hermetyczny charakter samych urządzeń, jak i oprogramowania iOS sprawia, że iPhone wykazuje się nieprzeciętną płynnością pracy nawet po kilku latach intensywnego użytkowania.

Nowy smartfon: budżet

Kwota, jaką możemy przeznaczyć na zakup nowego smartfona jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem wpływającym na naszą ostateczną decyzję. Technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, co powoduje, że dobry sprzęt możemy zakupić już do 1000zł. Są to najczęściej telefony z Androidem od producentów zyskujących w ostatnich czasach popularność: Xiaomi, Huawei czy Realme. Ograniczony budżet jednak nie oznacza, że marzenia o iPhonie trzeba odłożyć na później. Używany iPhone to wciąż dobra inwestycja, o ile pochodzi on z wiarygodnego źródła i był użytkowany w sposób prawidłowy.

Co ciekawe, sporym zainteresowaniem cieszą się nawet iPhone’y z widocznymi uszkodzeniami mechanicznymi, które wcale nie muszą świadczyć o poważnej usterce. Wymiana szybki iPhone czy naprawa gniazda ładowania to tylko niektóre z usług, których wykonania podejmują się pogwarancyjne serwisy Apple. Działają one równie sprawnie jak autoryzowane serwisy producenta, jednak cena za naprawę iPhone’a może być nawet o kilkadziesiąt procent niższa. Sprawdzonego serwisu Apple warto szukać w większych miastach takich jak Warszawa czy Wrocław, a wiele z nich oferuje swoim klientom możliwość naprawy wysyłkowej.