Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Wczoraj ( 24.10. br.) policjanci ruchu drogowego olkuskiej komendy prowadzili działania Truck&Bus. Akcja miała na celu ujawnienie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem krajowego i międzynarodowego transportu drogowego osób i rzeczy oraz kontrolę busów i pojazdów pod kątem przewozu nielegalnych imigrantów.

W policyjne działania zaangażowanych było 30 mundurowych, z czego  połowa to funkcjonariusze ruchu drogowego. W tym dniu policjanci skontrolowali 142 pojazdy, w tym 9 autobusów i 84 pojazdy ciężarowe. Mundurowi podczas kontroli sprawdzali stan techniczny pojazdów. Zwracali szczególną uwagę na sposób przewożenia ładunków i osób nielegalnie przekraczających granicę, podróżujących przez nasz teren. Mundurowi ujawnili 39 przypadków wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości, w tym 9 przez pojazdy ciężarowe, 6 naruszeń  związanych ze stanem technicznym pojazdów, w tym były 3 pojazdy niedopuszczone do ruchu. Dla  32 kierowców kontrole zakończyły się mandatami karnymi. Policjanci zatrzymali dwóm kierowcom  prawa jazdy. W czterech przypadkach  zatrzymali dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdu. Ponadto, na drodze wojewódzkiej nr 783 w Pazurku policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli mieszkańca Jaworzna, który kierował  Renault Masterem. Poza kierowcą w kabinie podróżowała jego żona oraz kolega. Policjanci najpierw sprawdzili stan techniczny pojazdu. Gdy otworzyli drzwi powierzchni ładunkowej, znaleźli tam trzy osoby, które leżały na materacu i przykryte były kołdrami.  Skrajnie nieodpowiedzialny 46-latek przewoził 21-letnią  córkę i dwóch kolegów w wieku 37 i 38 lat (wszyscy obywatele Polski). Kierowca złamał prawo wioząc więcej, niż dopuszczalna liczba osób określona w dowodzie rejestracyjnym. W związku tym, został on ukarany mandatem karnym. Policjanci zatrzymali mu również prawo jazdy.

Kierowcy, którzy w podobny sposób przewożą pasażerów, narażają ich na niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet życia. Gdyby doszło do wypadku lub nagłego hamowania, osoby podróżujące bez odpowiedniego zabezpieczenia, mogłyby  ponieść poważne obrażenia.
Ze względu na sytuację w kraju związana z próbami nielegalnego przekraczania granicy przez imigrantów, policjanci nadal będą prowadzić takie cykliczne działania na drogach naszego powiatu.