21.11. br. w Jaroszowcu przy ulicy Kolejowej, w powiecie olkuskim, samochód potrącił pieszą. Ranna 15-latka trafiła Lotniczym Pogotowiem ratunkowym do szpitala w Krakowie.

Do zdarzenia doszło około godziny 16.30 przy ulicy Kolejowej w Jaroszowcu. Jak wstępnie ustalono, kierowca seata  potracił nastolatkę w rejonie  przejścia dla pieszych. Mężczyzna był trzeźwy. Ranna nastolatka została przetransportowana Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do krakowskiego szpitala. Na miejscu obecny był technik kryminalistyki. Policjanci wyjaśniają dokładnie okoliczności tego wypadku drogowego.  

Przypominamy, że okres jesienny i zimowy to pora, kiedy widoczność ma największy wpływ na powstawanie wypadków. To czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych. Jesienią i zimą widoczność może być zła nawet w ciągu dnia. Pieszy jest gorzej widoczny nawet tam, gdzie są oświetlone ulice. Pieszy widzi samochód, ale nie zawsze kierowca widzi pieszego. Pieszy  należy do tzw. grupy  „niechronionych uczestników ruchu drogowego”. W zderzeniu z pojazdem ma niewielkie szanse na przeżycie.

Zagrożenia dla pieszych:

-pieszy widzi samochód, ale nie zawsze kierowca widzi pieszego,

-na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu,

-niekorzystna pogoda przyczynia się do złego samopoczucia powodując u wielu osób rozproszenie uwagi.

Policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych nawet w terenie zabudowanym. Zgodnie z przepisami  ruchu drogowego każdy pieszy, który porusza się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

W nocy lub przy złej pogodzie, kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój  z odległości około 20-30 metrów. Jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie, widoczny jest  z odległości około 50 metrów, gdy ma kamizelkę lub element  odblaskowy,  z odległości około 150 a nawet 300 metrów.