KPP w Olkuszu: Akcja „Bezpieczny pieszy” z użyciem drona na drogach miasta
Każdy krok ma znaczenie: Olkuscy policjanci w akcji na rzecz bezpieczeństwa pieszych

W naszej społeczności bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem, który nie pozwala na pobłażliwość. Właśnie dlatego lokalna policja podjęła niebanalną inicjatywę "Bezpieczny pieszy", wykorzystując nowoczesne technologie do monitorowania zachowań zarówno kierowców, jak i pieszych. Akcja ta, przeprowadzona z wykorzystaniem drona, ujawniła liczne wykroczenia, podkreślając potrzebę wzajemnej ostrożności i szacunku na drodze.

  1. Dron z kamery jako nowoczesne narzędzie monitorowania bezpieczeństwa na drogach.
  2. Ujawnienie 18 wykroczeń w ciągu dwóch godzin akcji – przestroga dla nieostrożnych.
  3. Nałożenie mandatów i punktów karnych jako konsekwencja nieprzestrzegania przepisów.
  4. Przypomnienie o obowiązku posiadania elementów odblaskowych po zmierzchu.

W ramach działań "Bezpieczny pieszy", przeprowadzonych na drodze krajowej nr 94, policjanci skupili się na eliminowaniu zachowań zagrażających bezpieczeństwu. Do akcji wprowadzono drona, którego zadaniem było rejestrowanie nieprawidłowości. W ciągu zaledwie dwóch godzin, udało się ujawnić aż 18 przypadków niezachowania należytej ostrożności przez kierujących wobec pieszych.

Warto podkreślić, że naruszenia zasad ruchu drogowego są jedną z głównych przyczyn wypadków. Dlatego też, wśród nałożonych sankcji, znalazły się mandaty w wysokości 1500 zł oraz 15 punktów karnych dla 15 zarejestrowanych kierowców. Ten fakt powinien działać jako silny sygnał ostrzegawczy dla wszystkich użytkowników dróg: nie ma miejsca na lekceważenie przepisów.

Z nadejściem ciemniejszych porów roku, piesi muszą pamiętać o zwiększonym ryzyku na drogach. Posiadanie elementów odblaskowych jest nie tylko wymogiem prawnym, ale przede wszystkim środkiem zapewniającym widoczność i bezpieczeństwo po zmroku. Przestrzeganie zasad, takich jak unikanie wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed pojazdem czy korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, jest kluczowe dla uniknięcia niebezpiecznych sytuacji.

Na koniec warto przypomnieć, że kierowcy zbliżając się do przejść dla pieszych, powinni zachować szczególną ostrożność, zwolnić i ustąpić pierwszeństwa. To nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale przede wszystkim wyraz szacunku dla życia i zdrowia innych. Lokalna policja zapowiada, że tego typu akcje będą kontynuowane, by nasze drogi stały się jeszcze bezpieczniejsze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze to wspólna odpowiedzialność każdego z nas.


Na podstawie: KPP w Olkuszu