Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

„Kręci mnie bezpieczeństwo na  rowerze” – podsumowanie Powiatowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Znamy już wyniki Powiatowego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Najlepsza drużyna ze Szkoły Podstawowej w Zedermanie i Gimnazjum w Kluczach będą reprezentować powiat olkuski w finałach wojewódzkich. Turniej doskonale wpisały się w ogólnopolską akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo”, którą zainaugurował w dniu 22 kwietnia 2017 roku minister Mariusz Błaszczak. Akcja prowadzona jest w całym kraju. Spotkania profilaktyczne policjantów z dziećmi i młodzieżą, turnieje, konkursy, pokazy sprzętu i wyposażenia policyjnego mają na celu podnieść świadomość młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa. Działania profilaktyczno-edukacyjne olkuskich policjantów będą realizowane przez najbliższe miesiące.

Jak co roku uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych musieli wykazać się, nie tylko znajomością przepisów ruchu drogowego i umiejętnością jazdy po torze przeszkód, ale i wiedzą z pierwszej pomocy przedmedycznej.

W tym roku do konkursu przystąpiło 17 drużyn ze szkół podstawowych naszego powiatu i 5 drużyn z gimnazjów. Tradycyjnie już, część teoretyczna odbywała się w Szkole Podstawowej nr 5 w Olkuszu. Z kolei część praktyczna w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Uczestnicy przystąpili do pisania testów wiedzy. Egzamin składał się z pytań dotyczących zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, znaków drogowych oraz sytuacji w ruchu drogowym (zachowania kierujących na skrzyżowaniach). Potem zmagania przeniosły się na teren ośrodka sportowego. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności praktyczne, pokonując tor przeszkód, który przygotowali policjanci z komendy. Kolejną konkurencją była pierwsza pomoc przedmedyczna. Ratownicy medyczni z Nowego Szpitala w Olkuszu, Agnieszka Szkarłat Mateusz Skalniak i Bartłomiej Artiuchow egzaminowali uczniów z wiedzy i praktycznych umiejętności.

Najlepszą drużyną wśród szkół podstawowych biorących udział w powiatowym turnieju okazała się być Szkoła Podstawowa w Zedermanie,

II miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bolesławiu,

III miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Jangrocie.

Indywidualnie - najlepsi zawodnicy:

I miejsce – Cabaj Michał ze Szkoły Podstawowej w Bolesławiu

II miejsce – Błasiak Mateusz ze Szkoły Podstawowej w Zedermanie,

III miejsce –Stach Julia ze Szkoły Podstawowej w Zedermanie.

Drużyny Gimnazjalne :

I miejsce - Gimnazjum w Kluczach,

II miejsce - Gimnazjum nr 4 w Olkuszu,

III miejsce - Gimnazjum w Gołaczewach.

Indywidualnie Gimnazja:

I miejsce: Cieślik Piotr z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu,

II miejsce –Mrówka Igor z Gimnazjum w Kluczach,

III miejsce – Matusiak Szymon z Gimnazjum w Kluczach i Knap Patryk z Gimnazjum w Gołaczewach.

Zwycięskie drużyny będą reprezentowały powiat olkuski w finale wojewódzkim 41 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbędzie się w dniach 16 i 17 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Mikluszowicach:

Wszystkim uczestnikom: uczniom ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz nauczycielom i opiekunom drużyn, serdecznie dziękujemy za udział w konkursach.

Pani Dyrektor Grażynie Kaziród, nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 5, Panu Dyrektorowi Dariuszowi Murawskiemu i pracownikom MOSiR, Prezesowi Nowego Szpitala w Olkuszu Norbertowi Kubańskiemu oraz ratownikom medycznym, Agnieszce Szkarłat, Mateuszowi Skalniak i Bartłomiejowi Artiuchow za współorganizowanie tego konkursu.

Laureatom konkursów – życzymy powodzenia i dalszych sukcesów w eliminacjach wojewódzkich.

W najbliższych miesiącach w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” policjanci będą spotykać się z dziećmi i młodzieżą i przypominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas, spędzania wolnego czasu, jazdy na rowerze, wypoczynku w górach i nad wodą. Dużą uwagę poświęcą również zagrożeniom w Internecie.