Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Już w przyszłym roku na olkuskie ulice wyjadą nowe ekologiczne autobusy, zakupione w ramach pozyskanego przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” dofinansowania działań związanych z popularyzacją niskoemisyjnego transportu miejskiego. Wartość projektu to 28 mln złotych brutto, z czego około 19,4 mln zł stanowi uzyskane dofinansowanie. W ostatnią środę marca wicemarszałek Stanisław Sorys przekazał umowę o dofinansowanie, co oznacza, że rewolucja w olkuskiej komunikacji jest już pewna.

Przekazanie umów

- Pierwotnie to Gmina Olkusz złożyła wniosek, który spotkał się z aprobatą forum subregionalnego Małopolski Zachodniej. Rozszerzenie naszego projektu na wszystkie cztery partnerskie gminy sprawi, że jeszcze lepiej będziemy mogli wywiązywać się z naszych zobowiązań względem mieszkańców korzystających z usług Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Nie ukrywam, że z ogromną niecierpliwością wyczekiwałem na dzień, w którym marzenie o nowoczesnych autobusach jeżdżących po naszych ulicach stanie się faktem. Ogromnie cieszy również to, że na wymianę taboru autobusów ZKG „KM” otrzyma pełne dofinansowanie – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Przekazanie umów

Beneficjentem projektu jest Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, który organizuje przejazdy miejskich autobusów na terenie czterech gmin: Olkusz, Klucze, Bolesław oraz Bukowno. Zaplanowany został zakup 23 autobusów – w tym 4 dużych, 13 średnich oraz 6 małych – spełniających normy emisji spalin EURO 6. Będą one klimatyzowane, wyposażone w komfortowe, ergonomiczne fotele, biletomaty, monitoring oraz udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto każdy pojazd będzie posiadał GPS umożliwiający jego lokalizację oraz Wi-Fi wraz z gniazdkami do ładowania telefonów.

Na placu autobusowym przy ulicy Kościuszki zostanie zainstalowany system informacji pasażerskiej. Na tablicy będą wyświetlane numery linii, kierunek kursu oraz czas odjazdu pojazdów. W związku z montażem 9 kamer monitoringu w obrębie placu zwiększy się też bezpieczeństwo podróżnych.

- Na działania związane z niskoemisyjnym transportem miejskim przeznaczyliśmy z regionalnego programu operacyjnego aż 260 mln zł. Kwota ta pozwala nam m.in. modernizować flotę autobusową w całym województwie – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys. Nowoczesne pojazdy nie tylko zachęcą mieszkańców do przesiadki z samochodów do komunikacji zbiorowej, ale co ważne przyczynią się do poprawy jakości powietrza w regionie – dodaje.

Przekazanie umów

Początkowo dofinansowanie na zakup nowych autobusów wynosiło ok. 14,8 mln złotych, jednak w ostatnich dniach marca okazało się, że zostanie ono zwiększone do pełnej wnioskowanej kwoty, tj. 19,4 mln złotych!


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.