Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Pies  pogryzł 18-latka – policja poszukuje właściciela czworonoga

Właściciel psa najwyraźniej zapomniał o obowiązku zachowania środków ostrożności wobec swojego czworonoga, który w piątek tj. 21 września 2018 roku błąkał się bez kagańca i pogryzł 18-latka.

Do zdarzenia doszło około godziny 13.30 w Olkuszu na ulicy Wiejskiej w pobliżu hali sportowej „MOSIR”. 18-latek wracał ze szkoły. Błąkający się pies, podbiegł do niego i zaatakował go. Chłopak o zdarzeniu poinformował rodziców, którzy natychmiast przyjechali na miejsce. 18-latek trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy medycznej. Nie wiadomo czy pies był szczepiony przeciwko wściekliźnie.

Policjanci poszukują świadków tego zdarzenia. Zwierzę miało charakterystyczną czerwoną obrożę. Pies był średniej wielkości. Zgłaszający określił, że sięgał mu do kolan i może on mieć ok. 40 cm. Sierść koloru czarnego. Osoby, które mogą pomóc w ustaleniu właściciela psa, proszone są o telefoniczny kontakt z policjantem prowadzącym postępowanie, nr tel. 32 6478 234 lub 997.

Policjanci apelują o zachowanie środków ostrożności. Właściciele czworonogów, wychodząc na spacer, nie mogą zapominać o smyczy i kagańcu dla swoich pupili. Pies pod żadnym pozorem nie może biegać bez nadzoru. Obowiązek kontroli wynika przede wszystkim z przepisów kodeksu wykroczeń z art. 77 „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.” Właściciel psa jest odpowiedzialny za jego zachowanie. Jest zobowiązany do posiadania dowodu szczepień ochronnych swojego czworonoga. Pies może być spuszczony ze smyczy, tylko i wyłącznie w miejscu mało uczęszczanym przez ludzi i może przebywać w takim miejscu, obowiązkowo pod kontrolą właściciela. Pies nie może być wypuszczany m.in. w rejonie placówek handlowych czy placów zabaw.