Działania profilaktyczne policjantów i informacje w mediach przynoszą efekty

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Kilku mieszkańców Olkusza nie dało się zwieść pozorom, pomimo że oszust podawał się za ich wnuczka. Należy jednak pamiętać, że przestępcy wciąż modyfikują metody i w swoich działaniach są bezwzględni. Wszystko po to, by osiągnąć swój cel – szybko się wzbogacić kosztem innych osób.

Do usiłowania oszustwa doszło 5 czerwca 2019 roku. Przestępca zadzwonił do pięciu starszych mieszkańców Olkusza i za każdym razem podawał się za ich wnuczka. Mężczyzna przedstawiał im zmyśloną historie. Informował swoich rozmówców, że miał wypadek i potrzebuje pieniędzy na załatwienie sprawy na Policji. Oszust chciał wyłudzić 60 tysięcy złotych. Na szczęście nie doszło do przekazania pieniędzy. Rozmówcy w porę się zorientowali, że mają do czynienia z oszustem i o zdarzeniu poinformowali policję.

Olkuscy policjanci przypominają:

Pamiętajmy, że oszuści działają szybko i wykorzystują wszystkie preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. Opowiadane przez nich historie, to najczęściej wytwór ich wyobraźni, niemający żadnego pokrycia z rzeczywistością. Dlatego w takich sytuacjach należy być przezornym.

Jeśli osoba, podająca się za krewnego w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze, sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. Natychmiast przerwijmy rozmowę i zadzwońmy do niego koniecznie na numer, który my posiadamy. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją. Swoje uwagi i spostrzeżenia należy przekazać dzielnicowemu.