Eksperymenty chemiczne dla dzieci - jak wykonywać je w bezpieczny sposób?

Dzieci trudno jest zachęcić do nauki fizyki, chemii czy matematyki w tradycyjny sposób. Tymczasem dużą popularność zdobywa nauka przez zabawę, dzięki której dzieci mogą nie tylko zdobyć dużą dawkę wiedzy teoretycznej, ale również zobaczyć, jakie ma ona zastosowanie w praktyce. Dobrym pomysłem na naukę będą więc eksperymenty chemiczne dla dzieci. Niemniej jednak warto wiedzieć, jak wykonywać je w bezpieczny sposób.

Eksperymenty na zajęciach dla dzieci

Obecnie w ofercie wielu szkół, domów kultury czy ośrodków szkolących dzieci i młodzież, znajdują się zajęcia pozalekcyjne, na których wykonywane są właśnie eksperymenty dla dzieci. Zwykle dedykowane są one dzieciom, które już uczęszczają do szkoły. Niemniej jednak niekoniecznie muszą mieć one chemię w planie lekcji - często bowiem na zajęcia uczęszczają uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej, których rodzice chcą zainteresować naukami ścisłymi. Co ważne, eksperymenty dla dzieci, które przeprowadzane są podczas zajęć, są całkowicie bezpieczne dla najmłodszych. Prowadzący najczęściej wykonuje je we własnym zakresie, demonstrując uczestnikom poszczególne ich etapu oraz efekty prac. Czasami dzieci mają możliwość wykonywania eksperymentów we własnym zakresie, jednak pracują one tylko z substancjami dla nich bezpiecznymi. Nie ma mowy o tym, że w ich ręce dostanie się kwas bądź inna, żrąca substancja.

Jak eksperymentować w domu?

Niektórym uczniom tak podobają się zajęcia z chemii, że zaczynają oni eksperymentować we własnym zakresie, w domowym zaciszu. W internecie można znaleźć mnóstwo pomysłów na proste i niewymagające posiadania specjalistycznego sprzętu eksperymenty. Niemniej jednak zawsze musimy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo najmłodszych, a także innych członków rodziny. Dzieciom bowiem zdarza się nie doczytać, że konkretny eksperyment może być niebezpieczny. Dlatego też o wiele lepiej zaproponować małym chemikom sprawdzone rozwiązania. Możemy zakupić tak zwane zestawy małego chemika, dzięki którym dziecko może wykonywać bezpieczne dla siebie i otoczenia eksperymenty. W zestawach tych nie znajdziemy substancji potencjalnie szkodliwych, jednak warto zwrócić uwagę na to, od jakiego wieku można z nich korzystać.

Zobacz także

Chemical World - organizacja pokazów naukowych dla dzieci. Sprawdź, jak możesz zainteresować swoje dziecko nauką.

Chemia dla każdego

Eksperymenty dla dzieci mogą stanowić doskonały pretekst do subtelnego, lecz jakże efektywnego przekazywania wiedzy. Warto więc pomyśleć o nich w przypadku najmłodszych, którzy nie widzą większego sensu w nauce podstaw chemii. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście zapisanie dziecka na zajęcia chemiczne. Niemniej jednak nie każdy ma taką możliwość, dlatego w razie potrzeby możemy samodzielnie eksperymentować z dzieckiem w domu. Latem zaś organizowanych jest wiele pokazów plenerowych, na których przeprowadzane są różnego rodzaju eksperymenty dla dzieci. Wstęp na nie jest zwykle darmowy, a odbywają się one najczęściej w parkach. Dzięki doświadczeniom chemicznym dzieci o wiele lepiej zrozumieją treści teoretyczne, których znajomość sprawdzana jest w szkole, podczas klasówek.