Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Dziennikarz – opis zawodu

Zawód dziennikarza jest dość pojemny, gdyż mieści w sobie rozmaite specjalizacje i typy jego uprawiania. Pracować można jako reporter, który relacjonuje wydarzenia, jako redaktor, który sporządza informacje prasowe i telewizyjne, researcher, który pozyskuje te informacje. Albo jako prezenter telewizyjny czy speaker radiowy, który te informacje odczytuje i doprawia odrobiną własnej publicystyki. Wiele zależy od polityki danej redakcji i jej potrzeb kadrowych. Niezależnie od tego to praca, która wymaga stałego zaangażowania. Ważne wydarzenia dziać mogą się w każdej chwili i dobry dziennikarz gotowy jest zrezygnować ze swojego czasu prywatnego, by relacjonować je na żywo bądź równie żywo komentować i opisywać. Tempo tej pracy znacząco wzrosło, od kiedy pojawił się Internet i media społecznościowe.

Szerszy opis zawodu dziennikarza jest dostępny na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-dziennikarza/.

Dziennikarz – wymagania zawodowe

Ta praca wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Najlepsze dają oczywiście studia dziennikarskie, które nie tylko uczą technik zawodowych, technik sporządzania tekstów prasowych, prezentacji medialnej oraz warsztatu reporterskiego. Przekazują też wiedzę na temat zawodowej etyki – uczciwości w przekazywaniu informacji, możliwe najdalszego zachowania obiektywizmu oraz oddzielania informacji od własnego komentarza. Studia takie umożliwiają też kontakt z autorytetami w branży medialnej i dziennikarskiej, poprzez uczestniczenie w prowadzonych przez nich wykładach i konferencjach. Dość dobre przygotowanie dają też studia polonistyczne lub filologiczne o odpowiedniej specjalności. Ważne w tym zawodzie są umiejętność posługiwania się językiem polskim, znajomość języków obcych, zaangażowanie, dyspozycyjność i zwyczajnie ciekawość zmieniającego się świata i pasja.

Więcej o tym jak zostać dobrym dziennikarzem znajdziesz na portalu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-dziennikarzem/.

Dziennikarz – warunki pracy

W zależności od konkretnego stanowiska pracy dziennikarz może pracować w warunkach biurowych, zdalnie w domu albo bezpośrednio przed kamerą telewizyjną czy mikrofonem radiowym. Zdecydowanie tej pracy tempo nadają wydarzenia i potrafi być ona stresująca.

Dziennikarz – zatrudnienie i zarobki

Dziennikarz może szukać zatrudnienia przede wszystkim w redakcjach czasopism, audycji radiowych, telewizyjnych lub – ostatnio coraz modniejszych – internetowych. Zatrudnienie udzielają domy medialne lub wydawnictwa. Niegdyś etat był normą w tym zawodzie, ostatnimi czasy jednak zdecydowanie bardziej preferowane jest umawianie się z dziennikarzami na konkretne usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zarobki dziennikarza również są bardzo zróżnicowane, zależą od konkretnej redakcji, typu pracy, który dziennikarz wykonuje oraz jego osobistej renomy. Wedle badań najczęściej zarobki dziennikarzy oscylują w przedziale 2800 – 5500 zł brutto.