Aby przygotowania do Wszystkich Świętych były bezpieczne, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W czasie podróży oraz odwiedzania nekropolii zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste, a także bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań.

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w poniedziałek. Niewątpliwie długi weekend pozwoli, na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni, co spowoduje nieco mniejszy tłok w okolicach cmentarzy. Nie powinno to jednak uśpić naszej czujności, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do wypadków i kolizji drogowych, jak również kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań. Należy także spodziewać się zwiększonego  natężenia ruchu, zarówno w rejonach nekropolii, jak i na drogach dojazdowych do miast. Od piątku w Olkuszu w rejonie cmentarza (29.10. br.) zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. W tym czasie nad  bezpieczeństwem na cmentarzach i na szlakach komunikacyjnych będą czuwać policjanci ruchu drogowego oraz prewencji. Funkcjonariusze będą kierowali ruchem i służyć będą pomocą pieszym, by mogli oni bezpiecznie przejść m.in. przez skrzyżowanie drogi krajowej nr 94 z ulicą Kruszcową. Ponadto mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Nie będzie pobłażania dla takich nieodpowiedzialnych kierowców.

Policjanci apelują, aby w tych dniach, piesi i kierowcy zachowali szczególną ostrożność. Kierowcy muszą pamiętać o dostawaniu prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych, jak i o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Jedźmy ostrożnie, dostosujmy się do oznakowań ograniczających prędkość, zakazujących parkowanie pojazdów czy nakazujących ruch jednokierunkowy. Warto by w czasie świątecznych wyjazdów auto prowadził kierowca najbardziej doświadczony, mający największe umiejętności w prowadzeniu samochodu.  Parkujmy auta zgodnie z przepisami. Nie blokujmy wjazdu lub wyjazdu z drogi, bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego samochodu. W podróż wybierajmy się kiedy jesteśmy wypoczęci. Do pieszych z kolei, apelujemy, aby poruszali się chodnikiem lub poboczem drogi. Warto, żeby wieczorem – nawet w terenie zabudowanym – zabrali ze sobą latarkę lub odblask.   

Prosimy również, by w miarę możliwości, korzystać ze środków komunikacji miejskiej, z uruchomionych linii autobusowych kursujących w rejon cmentarza.  

Szczególną uwagę zwracamy na kieszonkowców, których nie zabraknie w autobusach, busach czy pociągach.  Tłok, panujący w takich miejscach będzie okazją dla złodziei. Dlatego też, wsiadając do autobusu, nie trzymajmy portfela, telefonu czy dokumentów w tylnej kieszeni spodni, bowiem przedmioty te mogą stać się łatwym łupem dla przestępców.

Podczas robienia porządków na grobach bliskich zachowajmy czujność.  Złodzieje wykorzystują naszą nieuwagę i roztargnienie, kradnąc rzeczy, które chwilowo pozostawiamy na pomnikach. Ich łupem padają torebki, portfele, dokumenty, biżuteria i wszystko to, co stanowi wartość.

Na parkingu przy cmentarzu, w samochodach nie pozostawiajmy cennych rzeczy, bo to z pewnością zachęci złodziei do działania. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając z auta, sprawdźmy, czy na pewno drzwi i okna w nim są zamknięte.

Pamiętajmy również o swoich pociechach. Pilnujmy ich na cmentarzach, wystarczy chwila nieuwagi, aby w tłumie, wśród grobów dziecko się zgubiło.  Warto pomyśleć, by dziecko miało w ubraniu (kieszeni, czy w kapturze) karteczkę z numerem telefonu do rodziców. Jeśli pomimo zachowania środków ostrożności, staniesz się ofiarą przestępstwa, o tym fakcie niezwłocznie powiadom Policję, dzwoniąc na nr 112.