Z partnerską wizytą w Srebrnym Mieście przebywa kilkunastoosobowa grupa uczniów z ukraińskiego miasta Niżyn. Dzieci przyjechały do Polski na zaproszenie burmistrza Romana Piaśnika. Nasi Goście to członkowie rodzin żołnierzy oraz wolontariuszy, zaangażowanych w działania wojenne.

Pierwszy dzień rozpoczął się od powitania grupy przez burmistrza Romana Piaśnika i wspólnej pasjonującej rozmowy przy śniadaniu. - Bardzo się cieszę, że bezpiecznie do nas dotarliście i że najbliższe dni spędzicie w naszym pięknym mieście. Chciałbym powiedzieć, że jestem pełen podziwu dla bohaterskiej postawy Waszych rodzin i całej Ukrainy. Jestem przekonany, że z taką determinacją tę wojnę Ukraina wygra. Wiedzcie również, że zawsze będziecie u nas mile widziani - mówił Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

W spotkaniu wziął także udział Michał Mączka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, który zorganizował pobyt dzieci z Ukrainy, a także Genowefa Bugajska – prezes olkuskiego stowarzyszenia Miasta Partnerskie i dr Mateusz Kamionka wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO”. Dzięki współpracy tych podmiotów udało się zorganizować pobyt dzieci z Ukrainy w Olkuszu. Wizyta ukraińskiej młodzieży jest możliwa również dzięki zbiórce finansów, która odbyła się w innym mieście partnerskim Olkusza, czyli niemieckim Schwalbach am Taunus. Warto dodać, że podczas spotkania uczestnicy otrzymali zestawy materiałów promujących atrakcje turystyczne Olkusza, w tym ulotki w języku ukraińskim, jakie zostały wydane przez olkuski magistrat.

Dzieci będą przebywały w Olkuszu do czwartku 18 maja. Przez tydzień, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, który opracował program pobytu i koordynuje związane z tym działania przygotował dla dzieci cały szereg atrakcji. W piątek dzieci z Ukrainy przeszły Szlakiem Orlich Gniazd do zamku w Rabsztynie, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Po zwiedzeniu zamku wzięły udział w zabawach w parku linowym, potem było ognisko z kiełbaskami, a także „Spotkanie z Rycerzami”, czyli gry i zabawy na zamku.

W sobotę zwiedzały niezwykłą ekspozycję Podziemny Olkusz, a po południu mogły posłuchać na rynku koncertów towarzyszących zlotowi foodtrucków. Goście z Ukrainy sprawili olkuszanom niespodziankę, bowiem pojawili się na scenie na rynku i zaśpiewali kilka ukraińskich piosenek. Ich improwizowany występ został nagrodzony oklaskami.

W niedzielę pojechali na Pustynię Błędowską, a następnie do Silver Parku, gdzie mieli też okazję poznać historię olkuskiego górnictwa. Potem wzięli udział w grze terenowej po olkuskiej starówce korzystając z kart gry w języku ukraińskim. Nagrodą za poprawne rozwiązanie gry miejskiej były drobne upominki, czyli gadżety promocyjne Olkusza, a także pyszne lody.

W poniedziałek nasi goście biorą udział w warsztatach „Kreatywnie-artystycznie” w Miejskim Ośrodku Kultury. Zaplanowano warsztaty taneczne, a także mini plener artystyczny „Rysujemy Olkusz”. Z kolei we wtorek po spotkaniu z uczniami olkuskiej Szkoły Podstawowej nr 9, będą mieli okazję zwiedzić Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, a także Kolekcję Minerałów i Skamieniałości. Wezmą także udział w warsztatach tworzenia masek afrykańskich. Po południu będą uczestniczyli w spotkaniu „Rozmowy o partnerstwie i UE” w budynku dawnego starostwa. Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Miasta Partnerskie będą prowadzili, pani Genowefa Bugajska oraz Guenter Pabst, szef stowarzyszenia partnerskiego z niemieckiego miasta Schwalbach am Taunus i zarazem Honorowy Obywatel Olkusza. Na środę zaplanowano całodniowy wyjazd do Krakowa, który zakończy pełen atrakcji pobyt. W czwartek dzieci z Ukrainy wracają do swoich domów.