Po VIII sesji Rady Powiatu Ze starostwa
W środę 12 czerwca 2019 r. odbyła się VIII sesja Rady Powiatu w Olkuszu. Na posiedzeniu Rada przyjęła następujące uchwały:

Uchwała Nr...

IMG 401313 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2018/2019 Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Imprezą towarzyszącą było otwarcie końcoworocznej wystawy Grupy Malarstwa OUTW.

Dawno, dawno temu, a dokładnie w 1299 roku, niejaki "Henricus, civis de Ilkusz", czyli Henryk mieszczanin olkuski otrzymał prawo do założenia wsi Zimnodół. Ponieważ nie znamy daty nadania praw miejskich, a do naszych czasów nie zachował się dokument lokacyjny, tę datę przyjęto za pierwszy zapis o Olkuszu, jako mieście. Wcześniejsze wzmianki, jak ta z 1184 roku potwierdzająca istnienie olkuskiej parafii, czy dokument księcia Bolesława Wstydliwego z 1257 roku, w którym zobowiązał się wypłacać klasztorowi klarysek dwie grzywny złota rocznie z dochodów za olkuski ołów, dotyczą Olkusza , ale nie mamy pewności, czy posiadał już wtedy prawa miejskie.

Aby przybliżyć mieszkańcom i turystom historię Olkusza, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przygotował cały szereg działań popularyzujących historię, zabytki i atrakcje turystyczne Srebrnego Grodu.

Przez kilka dni w Olkuszu odbywały się wydarzenia upamiętniające 77. rocznicę zagłady olkuskich Żydów. Główną częścią uroczystości był Marsz Pamięci ostatnią drogą olkuskich Żydów, ale upamiętnieniu olkuskiej społeczności żydowskiej służyły także wystawa, koncert, spotkanie autorskie, warsztaty dla młodzieży szkolnej i spacer historyczny.

Trzeci dzień Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami Ze starostwa
Dzisiaj trzeci i niestety już ostatni dzień tegorocznych Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami. Obchody rozpoczęły się w sali widowiskowej Domu Kultury w Wolbromiu.

DSCF986311 czerwca na dziedzińcu MOK-Centrum Kultury odbył się końcoworoczny koncert Pracowni Wokalnej MOK.

14

Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz,

po raz kolejny mam przyjemność zaprezentowania zasad Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Jest to inicjatywa, która trwale zmobilizowała naszą społeczność i przynosi piękne efekty. Dziękuję za zaangażowanie wszystkich Państwa w dotychczas realizowanych edycjach Budżetu Obywatelskiego.

Na bieżąco realizujemy zwycięskie projekty z poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego, a już teraz zachęcam do składania wniosków do piątej edycji. Jestem przekonany, że Państwa zaangażowanie i dobre pomysły przyczynią się do powstania wielu cennych inicjatyw. Przypominam również, że do 17 czerwca można składać projekty do czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego (www.bo.malopolska.pl).

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

Wybory do Rad Powiatowych Małopolskiej Izby Rolniczej

Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami Ze starostwa
Tegoroczne trzydniowe Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami zorganizowane w Powiecie Olkuskim, rozpoczęły się wczoraj turniejem mini piłki ręcznej...
Kondolencje Z powiatu
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”
Wisława Szymborska

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ŚP Marka Świerczka...
Więcej o: UTRUDNIENIA NA LINII 470

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu informuje, że w związku z prowadzonym remontem drogi powiatowej w miejscowości Kwaśniów autobus linii 470 nie będzie dojeżdżać do miejscowości Hucisko, aż do odwołania. Autobus linii 470 nie będzie obsługiwał przystanków: Kwaśniów Górny II, Hucisko I i Hucisko Pętla. Ze względu na prowadzone prace oraz z powodu pogarszającego

Ponad osiemset dzieci łącznie wzięło udział w Imprezie Plenerowej pod hasłem "uMOCnieni literaturą", która odbyła się 7 czerwca 2019 r. na olkuskim Rynku. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą”, realizowanego w 2019 r. przez olkuską Bibliotekę w partnerstwie z Księgarnią Ewy Ślęzak i Karola Goca w Olkuszu. Zadanie było dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Galeria BWA serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Beaty Cedrzyńskiej w dniu 14 czerwca o godz 18.00

Więcej o: ZMIANA W FUNKCJONOWANIU KASY BILETOWEJ W DNIU 21 CZERWCA 2019

Uprzejmie informujemy, że w dniu 21 czerwca 2019 roku /piątek/ kasa biletowa w siedzibie Związku będzie nieczynna. Prosimy o wcześniejsze zaopatrzenie się w bilety. Za utrudnienia przepraszamy.

DSCF97439 czerwca w ramach obchodów 77. rocznicy zagłady olkuskich Żydów na rynku odbył się wspaniały koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu Klezmorim Trio.

Dzień Otwarty MORD w Krakowie – „Oswajamy egzaminy”

15 czerwca 2019 roku, ul. Nowohucka 33a,

początek o godzinie 9.30.

Przewodniczący Małopolskiej WRBRD Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Dyrektor MORD w Krakowie Marek Dworak

zapraszają na Dzień Otwarty.

Impreza pod hasłem „Oswajamy Egzaminy” ma na celu przybliżenie zagadnień związanych

z egzaminowaniem oraz propagować bezpieczeństwo ruchu drogowego.