DSCF711416 lutego, po raz dziewiąty, odbył się w MOK-Centrum Kultury wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2019.

PRZYJĘCIA MIESZKAŃCÓW PRZEZ KIEROWNICTWO
URZĘDU MIASTA I GMINY W OLKUSZU

 • Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik
  • poniedziałki w godzinach 14:00-16:00

 • Zastępca burmistrza ds. społecznych Bożena Krok
  • poniedziałki w godzinach 13:30-16:30
   w następujących sprawach:
   edukacja, kultura, sport, pomoc społeczna, współpraca
   z organizacjami pozarządowymi, ochrona środowiska,
   gospodarka odpadami, zaopatrzenie w wodę, transport zbiorowy

 • Zastępca burmistrza ds. komunalnych Jolanta Motyczyńska
  • poniedziałki w godzinach 13:30-16:30
   w następujących sprawach:
   inwestycje gminne, urbanistyka i ochrona zabytków,
   organizacja ruchu, gospodarka mieszkaniowa i nieruchomościami,
   pozyskiwanie funduszy zewnętrznych

 • Skarbnik Miasta i Gminy Olkusz Halina Siodłak
  • poniedziałki w godzinach 13:30-16:30
   w następujących sprawach:
   podatki i opłaty, pomoc de minimis

 • Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Katarzyna Bożek
  • poniedziałki w godzinach 13:30-16:30
   w następujących sprawach:
   sprawy meldunkowe, dowody osobiste, promocja, organizacja pracy Urzędu

OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA

BURMISTRZ
Sekretariat pok. 104
tel. 32 626 01 04

ZASTĘPCY BURMISTRZA, SKARBNIK, SEKRETARZ
Sekretariat pok. 224
tel. 32 626 02 24

Loga

 • Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
  Inicjatywa Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zrodziła się 2000 roku. Od tego czasu, rokrocznie w lutym, rozpoczynają się działania w ramach tej kampanii społecznej. W tym roku przypadają na okres od 18-24 lutego.
  Ideą tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na...
 • Oszustwa internetowe. Jak temu zaradzić?
  O nieuczciwych sprzedawcach, którzy w szybki i łatwy sposób osiągają zyski, można uczęsto usłyszeć. Niemalże każdego dnia funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przyjmują zgłoszenia o oszustwach Internetowych. Czy można się ustrzec przed oszustwem i jak temu zaradzić? Oto kilka...
 • Wspólnie zadbajmy o środowisko. Nie dopuśćmy do nielegalnego składowania i przewożenia niebezpiecznych odpadów
  Tylko w ostatnim czasie dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczającym przestępczość przeciwko środowisku udaremniono kilkanaście przypadków prób nielegalnego składowania odpadów na terenie m.in. nieczynnych żwirowisk, kopalni odkrywkowych a także składowania odpadów...
 • Wieczór kawalerski – to hasło doprowadza przyszłe żony o ból głowy. Czemu wzbudza tyle kontrowersji?

  Pomysły na wieczór kawalerski w Warszawie

  Wieczór kawalerski w Warszawie cieszy się ogromną popularnością w gronie ludzi planujących swój ślub. Powszechnie wiadomo, że właśnie on daje szansę zapomnienia przynajmniej na chwilę o stresie skutkującym przygotowaniami związanymi ze ślubem. Warto mieć na uwadze, że atrakcje na wieczór kawalerski w Warszawie organizuje najczęściej świadek. To właśnie na jego barkach spoczywa cała odpowiedzialność związana z dobrą, a przede wszystkim niezapomnianą zabawą ukierunkowaną na wieczór kawalerski pod Warszawą. Podstawą, aby impreza udała się jest doskonała organizacja, a jednocześnie zaplanowanie zróżnicowanych zabaw dla kawalera. Podpowiedzi w tym temacie można znaleźć na: wieczór kawalerski warszawa

  W dzisiejszych czasach można wszędzie spotkać się z frywolnymi zdjęciami zatrzymującymi na zawsze chwilę wieczoru kawalerskiego w Warszawie. Można zauważyć na nich roześmianych, a przede wszystkim podpitych mężczyzn w klubie lub barze, a także bawiących się na wieczór kawalerski paintball w Warszawie, quadach czy strzelnica w Warszawie na wieczór kawalerski. Trzeba jednak pamiętać, że to jedynie przykłady - nadal wielu panów stawia na spędzenie tych chwil w towarzystwie półnagich bądź nagich kobiet, które chętne są na zabawę bez jakichkolwiek zahamowań. Trudno się zatem dziwić, że narzeczone mają wiele obaw związanych z miejscem na wieczór kawalerski w Warszawie.

  Atrakcje na wieczór kawalerski w Warszawie

  Należy zastanowić się czy każdy pomysł na wieczór kawalerski w Warszawie jest pełen szalonych przygód. Wartym uwagi jest fakt, że mężczyźni zawsze przed wyjściem na wieczór kawalerski w Warszawie obiecują swoich ukochanym, że będą uważali a przede wszystkim nie zrobią niczego czego mogliby żałować. Czy prawdą jest, że mężczyźni decydując się na taką imprezę szaleją bez jakichkolwiek hamulców tracąc przy tym głowę, jak i również zdrowy rozsądek oraz moralność, jeżeli chodzi o striptiz w Warszawie na wieczór kawalerski. Fachowcy uspokajają przyszłe panny młode! Najczęściej dzieje się tak, że męskie grono bawi się tak samo jak na każdym innym męskim spotkaniu. Szalony wieczór kawalerski w Warszawie obecny jest najczęściej jedynie w opowieściach panów.

  Przyszłe małżonki obawiają się wieczoru kawalerskiego w Warszawie

  Prezent na wieczór kawalerski w Warszawie

  Wspomnienia to jedno. Mężczyzna zostaje również obdarowany licznymi prezentami, które będą mu towarzyszyć w codziennych chwilach - czasem dobrych, niekiedy złych - przypominały o tej beztroskiej chwili szaleństwa w gronie najbliższych mu przyjaciół. Odchodzi się coraz bardziej od upominków pochodzących z sex shopu. Koledzy stawiają na takie pamiątki, które bez najmniejszych krępacji można postawić w mieszkaniu, gdzie będzie funkcjonowała żona oraz dzieci.

  Stres oraz zmęczenie związane z ceremonią zaślubin w skuteczny sposób hamują ochotę na liczne szaleństwa, a moment wytchnienia w towarzystwie osób, które się lubi jest drogocenny.

  Dziewczyny na wieczór kawalerski w Warszawie

  Wiele kobiet obawia się, że ich narzeczony może je zdradzić. Jednak mężczyźni na wieczorze kawalerskim w Warszawie nie są zainteresowani epizodami z półnagimi paniami - pamiętajmy jednak, że to zależy od człowieka. Każdy lubi co innego! Ilu jest w stanie postawić wszystko na jedną kartę i ryzykować odwołanie ślubu? Mężczyźni są wzrokowcami. Pewnie będą patrzeć, może odważą się nawet na flirt podczas trwania wieczoru kawalerskiego w Warszawie? Podchodzą do tego na większym luzie, ponieważ mają instynkt zdobywcy.

  Wieczór kawalerski w Warszawie to doskonały moment na sprawdzenie wierności naszego przyszłego męża. Oczywiście, panowie są zdecydowanie bardziej solidarni od kobiet i trudno jest wydobyć z nich prawdę, która wcześniej czy później wyjdzie na światło dzienne. Skoro narzeczony podjął decyzję o ślubie to nie jest mu w głowie szukanie nowej kobiety w tak krótkim czasie przed zaślubinami. Stawiają na odprężające picie alkoholu, wspólną zabawę i ożywioną atmosferę.

  Olkuska Grupa Turystyczna Amonit pragnie zaprosić wszystkich członków, sympatyków, uczestników naszych imprez na
  Jubileusz 5-lecia działalności,
  który odbędzie się w sobotę 16.02.2019 r. o godzinie 16:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu (ul. Nullo).

  Jubileusz Plakat

  30 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 5 rozpocznie się cykl bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez KSK Szkolenia. Uczestnicy kursów mogą zdobyć zawód Mechanik maszyn i urządzeń drogowych (kod zawodu 834201), uprawnienia Operatora Maszyn Drogowych oraz brukarza oraz uprawnienia do obsługi zagęszczarek i ubijaków wibracyjnych. Zapisy potrwają do 8 czerwca.

  E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, którego wprowadzenie do powszechnego użytku zapewni narzędzie do bezpiecznej komunikacji obywatela z e-administracją, służbą zdrowia oraz podmiotami komercyjnymi. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. Nie zmienią się natomiast dotychczasowe funkcje tego dokumentu, ponieważ będzie on tak jak swój poprzednik, potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw.

  Na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się imię, nazwisko, data urodzenia, płeć i obywatelstwo jego posiadacza oraz numer dowodu osobistego, termin ważności i numer CAN (który zapewnia nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu osobistego a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym, za pośrednictwem czytnika kart).

  Edowód

  Rewers dokumentu będzie zawierał numer PESEL, miejsce urodzenia i nazwisko rodowe posiadacza, a także imiona jego rodziców. Zamieszczona zostanie też data wydania dokumentu, organ wydający i numer dowodu.

  Dzięki licznym zabezpieczeniom oraz fotografii zapisanej w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne , dokument jest zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. ICAO) i pozwala na automatyczne przekraczanie bramek lotniskowych na terenie Unii Europejskiej.

  Wnioski o wydanie nowego e-dowodu będzie można składać od 4 marca 2019 r.

  Wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną rozpocznie się w marcu 2019 r. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

  Jeżeli posiadacz dowodu osobistego obecnego wzoru będzie chciał posługiwać się dowodem z warstwą elektroniczną, będzie mógł go wymienić jeszcze przed upływem ważności dotychczasowego dokumentu. Dowody wydane bezterminowo będę podlegały wymianie jedynie na wniosek jego właściciela.

  Nowy dowód osobisty będzie miał 3 certyfikaty z urzędu (jeśli wyrazi na to zgodę) oraz 4 certyfikat, który należy prywatnie zakupić

  1. certyfikat potwierdzania obecności - poświadczenie elektroniczne, które posiadacz dowodu osobistego wykorzystuje do potwierdzenia swojej obecności w określonym czasie i miejscu, potwierdzające dane tego posiadacza
  2. certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia - poświadczenie elektroniczne służące do identyfikacji i uwierzytelnienia posiadacza dowodu osobistego, potwierdzające dane tego posiadacza (PIN1)
  3. certyfikatu podpisu osobistego - poświadczenie elektroniczne, które przyporządkowuje dane służące do walidacji osobistego podpisu elektronicznego do posiadacza dowodu osobistego, potwierdzające dane tego posiadacza (PIN2)
  4. certyfikat kwalifikowany - certyfikat podpisu elektronicznego – prywatnie kupiony.

  Zabezpieczenia

  Przy odbiorze nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną posiadacz dowodu osobistego otrzyma Kod PUK odblokowujący certyfikaty ( w razie trzykrotnego błędnie wpisanego PIN-u) oraz ustali sobie:

  • Kod PIN1 - 4 cyfrowy do certyfikatu identyfikacji i uwierzytelniania
  • Kod PIN2 - 6 cyfrowy do certyfikatu podpisu osobistego

  Aktywacja certyfikatów następuje przez ustalenie kodów PIN1 i PIN2 w gminie przy odbiorze dowodu lub później w dowolnej gminie tylko przez posiadacza dowodu (np. pełnomocnik ustanowiony do odbioru dowodu osobistego nie będzie mógł odebrać dokumentu z kodem).

  Zmiany w przepisach:

  Dowód osobisty dziecka może odebrać rodzic, który był nieobecny przy składaniu wniosku.

  W przypadku czasowej utraty kontroli nad dowodem osobistym będzie możliwość zgłoszenia zawieszenia i cofnięcia zawieszenia certyfikatów (jeżeli zawieszenie nie przekroczy 14 dni) . Zgłoszenia zawieszenia może dokonać posiadacz, rodzic, opiekun, kurator lub pełnomocnik legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym w formie pisemnej lub elektronicznej.

  • osobiście w dowolnej gminie,
  • elektronicznie – przez ePUAP – do wystawcy dowodu ,
  • bezpośrednio elektronicznie w RDO – nowa usługa MC.

  Zawieszenie certyfikatów powoduje zawieszenie ważności dowodu osobistego. Podpis osobisty złożony w czasie zawieszenia certyfikatów albo po ich unieważnieniu nie wywołuje skutków prawnych.

  Link do usługi na obywatel.gov.pl (składanie wniosku o własny dowód):

  https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/dowod-osobisty-wniosek-o-dowod#przez-internet

  Link do usługi na ePUAP (składanie wniosku o dowód dla dziecka):

  https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/sprawy-obywatelskie/dokumenty-tozsamosci/wnioskowanie-o-wydanie-dowodu-osobistego-dla-dziecka

  Od marca 2019 będzie dodatkowa możliwość zgłaszania utraty lub uszkodzenia dowodu – nowa e-usługa MC – art. 47 ust 3a – automatyczne unieważnienie dowodu, automatyczne zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu

  Zgłoszenie utraty dowodu osobistego na Policji w wyniku przestępstwa spowoduje unieważnienie dokumentu bezpośrednio w Rejestrze Dowodów Osobistych i nie trzeba będzie zgłaszać w gminie tego faktu.

 • Policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę
  Nietrzeźwi kierowcy stanowią jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kierowca, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, stwarza poważne zagrożenie nie tylko dla siebie i pasażerów z nim podróżujących, ale i dla innych użytkowników dróg.
  We...
 • Piątkowy przepis drogowy. Odc. 6 – Używanie świateł zewnętrznych


  Piątkowy przepis drogowy
  Odc. 6 – Używanie świateł zewnętrznych

  W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie art. 2, 30, 31, 51, 52 Ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz § 1 i 2 Załącznika nr 6 Rozporządzenia Ministra...
 • Szkolenie OZE Z powiatu

  W imieniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zapraszamy rolników, mieszkańców wsi oraz przedsiębiorców z...

  Obecnie mamy do czynienia z niebywałym postępem stomatologii. Ostatnie kilkanaście lat przyniosło możliwość zastosowania wcześniej nieznanych materiałów oraz wykorzystania najnowocześniejszych technologii. To ludzie są też coraz bardziej świadomi istoty swojego zdrowia, stąd też liczba osób uczęszczających do gabinetów stomatologicznych zdecydowanie rośnie. Korzystając z usług specjalistów, zależy nam na poprawie uśmiechu, ukojeniu bólu, bądź też uzupełnieniu braków zębowych.

  Protetyka jest jedną z dziedzin stomatologii. W głównej mierze, zajmuje się ona rekonstrukcją zębów. Jest to odbudowywanie tych brakujących, zniszczonych, a także przywracanie optymalnych warunków zgryzowych. Pojedyncze braki w uzębieniu często uznawane są za nic poważnego – szczególnie, kiedy dotyczą zębów mało widocznych. Natomiast warto wiedzieć, że nawet pojedyncze ubytki mogą prowadzić do niechcianych komplikacji. W wyniku utraty zęba może dojść do przemieszczeń sąsiadujących zębów. Mogą się one przechylać w stronę kolejnych zębów, wysuwać się lub przesuwać w kierunku wolnej przestrzeni. W późniejszym czasie, utrudnione może stać się wykonanie uzupełnienia, co wiąże się z koniecznością zabiegów dodatkowych.

  Dobrego protetyka stomatologicznego w Warszawie można odnaleźć chociażby za pośrednictwem internetu. Obecnie niemal wszyscy specjaliści mają swoje strony internetowe, a opinie dotyczące ich usług zamieszczane są na forach i grupach.

  Jakie możliwości ma protetyka stomatologiczna?

  Dzięki rozwojowi protetyki stomatologicznej, utracone zęby mogą być odbudowywane na wiele nowych sposobów:

  • protezy oparte na implantach w postaci śrub z tytanu. Za pomocą wszczepienia jej w kości, ma ona zastąpić korzeń zęba.
  • mocowanie protez technikami adhezyjnymi czyli takimi, które sprawiają, że nie spadają. Wszystko dzięki specjalnie opracowanym tkankom przygotowywanych zębów.
  • ładny wygląd koron oraz w pełni wykonane z porcelany licówki

  Stomatologia jest w stanie dzisiaj zaoferować rozwiązania, które są maksymalnie trwałe i komfortowe dla pacjentów. Nie zaniedbując przy tym estetyki, funkcjonalności i właściwości terapeutycznych. Podchodząc do wyboru uzupełnienia protetycznego, pod uwagę należy wziąć oczekiwania pacjenta oraz zaistniałe warunki.

  Protetyka stomatologiczna w Warszawie – czy jest ona koniecznością?

  Rodzaje protez zębowych

  Na ogół, protezy dzielimy na stałe, które są mocowane do implantów lub do zębów własnych oraz na ruchome z możliwością ich wyjmowania.

  W wypadku ruchomych protez, możemy wyróżnić:

  • klamrowe
  • bezklamrowe
  • szkieletowe
  • nakładowe
  • protezy osiadające całkowite
  • protezy częściowe

  Protezy stałe, podzielić można na:

  • licówki
  • korony
  • mosty
  • wkłady koronowe
  • wkłady koronowo-korzeniowe
  • mosty adhezyjne
  • korony częściowe

  Uzupełnienie stałe – kto powinien skorzystać?

  W wypadku uzupełnienia stałego istotne jest posiadanie zębów, bądź tylko jednego zęba, do którego uzupełnienie będzie można zamocować. Istnieje możliwość mocowana na implantach, natomiast tylko w przypadku mostów i koron. Zęby mogą być zarówno żywe, jak i leczone kanałowo. Najlepiej kiedy specjalista jeszcze przed uzupełnieniem dokładnie oceni ich stan. Należy pamiętać, że nie każdy ząb może być trzonem stałego uzupełnienia. W wyniku zniszczenia tkanek poniżej poziomu kości, konieczne będzie wydłużenie korony metodą ortodontyczną lub chirurgiczną. Zęby rozchwiane i z zapalaniem miazgi, wymagać będą leczenia kanałowego.

  Korona protetyczna – co to takiego?

  Korona protetyczna to rodzaj uzupełnienia, który za zadanie ma odtworzyć koronę zęba. Mocowane jest na tkankach zęba, które pozostały bądź też na koronowo-korzeniowym wkładzie. Jest to uzupełnienie, które wykonuje się oddzielne, poprzez zacementowanie zęba leczonego kanałowo. Materiały wykonania korony mogą być różne. W całości z porcelany, pełnoceramiczna korona, porcelana na metalowej podbudowie, korony z akrylu, które są rozwiązaniem wyłącznie tymczasowym, aby konkretny ząb był zabezpieczony przed przemieszczaniem oraz działaniem negatywnych bodźców.

  Mimo tego, że społeczeństwo jest coraz bardzie świadome na czym polega leczenie ortodontyczne, ciągle funkcjonuje sporo mitów dotyczących noszenia aparatów. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Aparaty na zęby z metalowymi obręczami były jeszcze kilkanaście lat temu wyśmiewane w szkołach przez rówieśników. Chociaż powszechność wiedzy na temat ortodoncji jest coraz większa, nadal funkcjonuje spora liczba mitów na ten temat.

  1. Aparaty na zęby nie działają u osób dorosłych

  Okazuje się, że na aparat na zęby metalowy https://dobryortodontawarszawa.pl/aparat-na-zeby-metalowy.php zdecydować się może osoba w każdym wieku. Z uwagi na duży rozwój współczesnej ortodoncji, można wybierać między wieloma rozwiązaniami, które będą skuteczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Porównując leczenie dorosłych i dzieci, nie da się dostrzec wyraźnych różnic. Z uwagi na większą świadomość leczenia ortodontycznego i wiedzę na temat tego, jakie wynikają zagrożenia z jego braku, decydują się na to rozwiązanie osoby dosłownie w każdym wieku.

  1. Nosząc aparat, nie można się całować

  Nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących pocałunków dla osób, które mają założony aparat. W końcu nie drażni on ani ust osoby która ją nosi, więc i nie podrażni także ust partnera. Dodatkowo, jest on mocowany wyłącznie na zębach, które raczej nie uczestniczą w pocałunkach jak chociażby wargi oraz język.

  Aparat na zęby metalowy – 6 mitów

  1. Aparat na zęby metalowy sprawia ból

  Jeżeli jest to aparat stały, ból może być odczuwalny maksymalnie przez 2-3 dni od momentu jego założenia. Dyskomfort może pojawić się podczas spożywania twardszych pokarmów. Nie jest tak jednak w każdym przypadku. Wiele zależy od tolerancji na ból każdego indywidualnego pacjenta. Dyskomfort może także występować w następstwie wizyt kontrolnych, które mają za zadanie aktywować aparat.

  1. Noszenie aparatu eliminuje możliwość jedzenia lepkich i twardych produktów oraz żucia gumy

  Podejmując decyzję o leczeniu ortodontycznym, należy być świadomym, że wszelkie zalecenia na temat diety, mają zniwelować ryzyko pojawienia się uszkodzeń aparatu i odwapnień zębów. Mimo małych utrudnień, możliwe będzie spożywanie wszelkich produktów. Żucie gumy natomiast, jest trochę bardziej skomplikowaną sprawą. Po pierwsze – guma może przyklejać się do metalowych części aparatu, co może spowodować jego uszkodzenie. Po drugie – sam nawyk częstego żucia gumy nie jest zdrowy dla narzędzi żucia.

  Należy być świadomym, że konstrukcja aparatu jest stworzona w taki sposób, aby przez cały okres terapii, mógł on być używany beż żadnych awarii. Stąd też nieostrożne jedzenie, zbyt duża siła wywierana na niego, gwałtowne szczotkowanie bądź też jakiekolwiek samodzielne manipulacje, mogą doprowadzić do uszkodzenia jego elementów. Może to pociągnąć nas do dodatkowych kosztów wymiany części i wydłużenia się czasu leczenia.

  1. Aparat na zęby metalowy może aktywować kontrolną bramkę na lotnisku

  Jest to kompletny mit. Tworzywo z jakiego zrobione są aparaty ortodontyczne nie wywołują magnetycznego efektu. Podobnie jak w wypadku protez dentystycznych, czy też implantów. Są niewystarczającej wielkości, aby w jakikolwiek sposób wzbudzić czujniki metalu w punktach kontrolnych.

  1. Większe ryzyko psucia się zębów

  Warto wiedzieć, że to nie aparaty ortodontyczne bezpośrednio powodują psucie się zębów. Dzieje się to w wyniku nieodpowiedniej dbałości o jamę ustną przez pacjenta. Wymaga się szczególnej uwagi w tej kwestii. Nienależyta higiena, czyli niemycie zębów po każdym posiłku, stosowanie złych szczoteczek i niedokładne czyszczenie zębów, doprowadzić może do znacznego zwiększenia ryzyka powstawania ognisk próchnicowych. Statystycznie jednak u pacjentów, którzy noszą aparaty stałe oraz ruchome, zdecydowanie rzadziej odnotowuje się jakiekolwiek problemy związane z próchnicą. Z uwagi na to, że na częściach aparatu zatrzymują się często resztki pokarmu, pacjenci stosują wzmożoną higienę chcąc zadbać o względy estetyczne.

 • KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO W … WALENTYNKI
  Każdego dnia, a szczególnie w Dzień Zakochanych, policjanci ruchu drogowego stawiają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i na.....miłość! Plakat skierowany do osób najbliższych kierowcy ma przypominać mu, że jest kochany, a w domu czekają na niego bliscy i dlatego powinien jechać ostrożnie. Ma być...
 • Istnieje wiele czynników, które znacząco mogą wypływać na to, jak przedstawia się cena ubezpieczenie turystycznego. Jest to chociażby cel oraz miejsce wyjazdu, a także sam zakres obejmujących świadczeń polisy. Aby wakacje przebiegały w pełni bezpiecznie i komfortowo, warto zapoznać się z ofertą kupowanego ubezpieczenia.

  Niestety w większość z nas, zakup polisy przekłada na ostatnią chwilę. Dokonujemy tego w dużym pospiechu, jeszcze zaraz przed wyjazdem. Wypada zatem znać wszystkie istotne kwestie, które bezpośrednio wpływają na cenę ubezpieczenia turystycznego.

  Miejsce, do którego się udajemy

  Szczególnie kiedy decydujemy się na zagraniczny wyjazd, polisę warto dostosować do miejsca gdzie planujemy wypoczywać. Położenie miejsca wypoczynku, jest to czynnik najczęściej brany pod uwagę przez firmy ubezpieczeniowe, podczas ustalania ceny ubezpieczenia turystycznego

  Ubezpieczenia obejmujące ochronę w większości europejskich krajów, oscylują na bardzo podobnym poziomie. Wypoczywając chociażby w Grecji, Hiszpanii czy też Włoszech, za tydzień ochrony zapłacimy około kilkunastu złotych. Wybierając się poza Europę, należy już liczyć się z większymi kosztami.

  Cel naszego wyjazdu

  Cena ubezpieczenia turystycznego jest także odzwierciedleniem naszych planów co do wyjazdu. Stąd też, jeżeli wybieramy się głównie w celach wypoczynkowych i będziemy tylko zwiedzać, składka będzie niska. Natomiast jeśli podczas wyjazdu będziemy uprawiać sporty ekstremalne, cena polisy może wzrosnąć. Dodatkowe koszty związane są z podwyższonym ryzykiem tych aktywności. Należy też pamiętać, że firmy różnie definiują sporty ekstremalne, warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i przekonać się jak wygląda ta sprawa w wypadku naszej polisy.

  Cena ubezpieczenia, a EKUZ

  Często można spotkać się ze stwierdzeniem, iż nie opłaca się inwestować w ubezpieczenie turystyczne, dlatego że podczas wakacji za granicą opiekę zdrowotną zagwarantuje nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Faktem jest, że dokument ten pozwala nam na skorzystanie z nieodpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz krajów członkowskich EFTA.

  Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ nie jest w stanie zagwarantować nam za granicą pełnej ochrony medycznej. Wiele świadczeń niestety nie jest refundowanych, a w wypadku pewnych sytuacji, to turysta będzie musiał pokrywać koszty leczenia z własnych środków.

  Ubezpieczenie turystyczne – co wpływa na jego cenę?

  EKUZ nie obejmuje:

  • pokrycia kosztów ratownictwa
  • przewiezienia do kraju jeśli dojdzie do wypadku
  • kosztów leczenia w niektórych krajach, jeżeli uszczerbek na zdrowiu jest wynikiem uprawiania sportów ekstremalnych
  • wyjątkowych świadczeń medycznych, oprócz ściśle określonych
  • świadczeń medycznych w prywatnych placówkach medycznych (korzystać można tylko z publicznych)

  Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

  OC może się najbardziej przydać osobom, które uprawiając sporty ekstremalne, narażają na uraz także innych. Jeżeli nie posiadają tego typu polisy, może się to wiązać z pokryciem kosztów leczenia poszkodowanego z własnej kieszeni.

  Jest to także rozwiązanie dla osób, które chcą jedynie wypoczywać. W każdej sytuacji może dojść do przypadkowego zniszczenia bądź uszkodzenia czyjejś własności. Decydując się na OC, unikniemy zmartwień o finansowe konsekwencje takich zdarzeń.

  NNW

  Dobrze, jeżeli nasza polisa obejmuje także następstwa nieszczęśliwych wypadków. W sytuacji jakiegokolwiek nieszczęścia, chociażby na nartach, wszelkie koszty leczenia pokryje firma ubezpieczeniowa.

  Dodatkowo, jeżeli okaże się, że poniesiona przez nas kontuzja jest trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, (który określany jest stopniem procentowym, regulowanym specjalną tabelą zamieszczoną w umowie) otrzymamy też zadośćuczynienie.

  Sprawdź opinie

  Aby dowiedzieć się, jakie ubezpieczenie turystyczne będzie dla nas najkorzystniejsze, warto skorzystać z internetu i zaczerpnąć opinii osób, które mają te doświadczenia za sobą. Z pomocą mogą przyjść także specjalistyczne kalkulatory oraz porównywarki internetowe.

  DSCF681724 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu krakowski teatr przedstawił widowisko estradowe dla dzieci „Wycieczka do tajemniczej krainy”.

  DSCF685526 stycznia na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu Teatr Plejada rozśmieszał widzów spektaklem „Prywatna Klinika”.

  DSCF686928 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się koncert Teresy Werner. Na piosenkarkę czekała pełna sala fanów.

  Jojo baner www luty25 lutego o 19.00 będzie nas rozśmieszał spektakl Teatru MY – JOJO, czyli komedia omyłek. Ona i ich dwóch… trójkąt.. Reszty dowiecie się podczas przedstawienia. Zapraszamy!