Z wielkim rozmachem rozpoczęły się prace przy jednym z ważniejszych projektów realizowanych w ostatnich latach przez Gminę Olkusz, a mianowicie od dawna wyczekiwana przez mieszkańców rewitalizacja kwartału królewskiego. I jak przystało na bogaty w historię Olkusz, szczególnie tę podziemną, prowadzone w ramach projektu badania archeologiczne z dnia na dzień przynoszą coraz ciekawsze odkrycia, a co za tym idzie, uzupełniają wiedzę o tym bardzo ważnym dla miasta zabytku.

Więcej o: ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU W SŁAWKOWIE – LINIA 463

W imieniu Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie informujemy, że w związku z organizowanym IV Biegiem Republiki Sławkowskiej w godz. od 16:00 do 17:30 w dniu 26 maja 2018 r. (sobota) na ulicach: Fabryczna, Olkuska, Legionów Polskich, Rynek, Siewierska, Świętojańska wystąpią czasowe utrudnienia oraz ich zamknięcie. Autobus linii 463 pojedzie objazdem wyznaczonym przez organizatorów – z

 • Uwaga na oszustów poddających się za pracowników spółdzielni mieszkaniowej!
  W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkanki naszego powiatu, że została oszukana przez kobietę podajacą się za pracownicę spółdzielni mieszkaniowej. Oszustka oferowała wymianę pieca gazowego i wyłudziła 400 złotych.
  Do zdarzenia doszło w piątek w godzinach rannych. Do mieszkania...
 • Drużyna olkuskiej Szkoły Podstawowej nr 3 wygrała I Konkurs „Śladami Antoniego Kocjana” pod patronatem Burmistrza Olkusza Romana Piaśnika, jaki odbył się w miniony piątek 18 maja.

  Projekt „Olkusz - przystanek Niepodległość” przygotowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu otrzymał 9 988 zł dofinansowania w ramach konkursu „Na 100 Niepodległa” zorganizowanego przez Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego im. J.K. Steczkowskiego.

  Zakup zegarka jest trudniejszy niż wiele osób sądzi – przynajmniej jeśli rzeczywiście przykładamy wagę do jakości towaru, który nabywamy. Kto chce kupić zegarek za kilka czy kilkanaście złotych (a więc jak najtaniej) towar dla siebie znajdzie wszędzie – nawet na bazarze. Inna sprawa jak długo później będzie mógł się cieszyć swoim zakupem, czy będzie on bezawaryjny i czy na przykład pasek nie będzie brudził ręki. W tej chwili mamy 2 możliwości zakupu zegarka – oczywiście, nie mówimy o konkretnych sklepach, bo jest ich mnóstwo, ale o ich rodzajach. Możemy zakupić wymarzony zegarek w sklepie stacjonarnym i w sklepie internetowym. W chwili, gdy coraz więcej osób podejmuje decyzje o zakupach właśnie w tym drugim, pojawia się pytanie czy naprawdę warto? W tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

  zegarek 22

  Brak kontaktu na żywo

  Niewątpliwą wadą kupowania w internecie – jaką wskazują zwolennicy kupowania w sklepach stacjonarnych – jest konieczność kupowania „w ciemno”. Oznacza to, że nie mamy bezpośredniego kontaktu z danym towarem, a jedynie zdjęcia i opisy. Nie jesteśmy więc w stanie wziąć zegarka do ręki, nałożyć go na nią, sprawdzić jak jest wygodny, jak wygląda, czy nam pasuje itp. To rzeczywiście spory minus, ale w tej chwili wiele sklepów internetowych dostosowuje ofertę do wymagań klientów i umożliwia odstąpienie od zakupu do na przykład 14 dni, jeśli po otrzymaniu produktu klient nie jest z niego zadowolony. To możliwość sprawdzenia na żywo czy rzeczywiście jesteśmy zadowoleni – i choć ostatecznie nieco może opóźnić cieszenie się z zakupu (jeśli nam coś nie pasuje musimy odesłać produkt i zamówić kolejny), nie ma mowy o stercie rzeczy kupowanych przez internet, które leżą w domu i nie są używane, bo się nimi rozczarowaliśmy. Oddajemy to, co nam się nie spodobało!

  Wygoda zamawiania

  Korzystając z internetowego sklepu z zegarkami niewątpliwie sporo zyskujemy – możemy bowiem zamawiać wybrane modele wówczas, gdy tylko mamy na to ochotę. Nie trzeba specjalnie fatygować się do sklepu, przeglądać towary, stresować się, że skoro tak długo szukamy, to wypada coś kupić. Możemy spędzić dowolną ilość czasu na poszukiwaniu wymarzonego zegarka dla siebie czy bliskiej osoby. Robimy to w dowolnej chwili, na dowolnym sprzęcie który ma dostęp do internetu – możemy być w szkole, w pracy, w podróży, w domu. Możemy mieć wolną godzinę, kwadrans, albo cały dzień. Możemy tysiąc razy wracać na stronę sklepu z zegarkami i zakupić coś dopiero po miesiącu od odwiedzin, kiedy już będziemy naprawdę pewni. Możemy też zrobić wstępne rozeznanie, zapamiętać pomysł i wrócić na stronę sklepu, kiedy jest jakaś okazja i chcemy kupić upatrzony wcześniej zegarek na prezent. W dodatku możemy liczyć na dodatkowe promocje, które zdarzają się w sklepach internetowych nadzwyczaj często. W stacjonarnych sklepach o wiele rzadziej mamy z nimi do czynienia – więc niejako przepłacamy.

  Stacjonarny czy internetowy?

  Wiele sklepów stacjonarnych posiada również swój internetowy odpowiednik – dla tych, którzy nie mieszkają w danym mieście, znajdują się za granicą, albo po prostu nie chcą się fatygować na żywo, bo nie mają na to czasu. W takim wypadku powstaje pytanie czy bardziej opłaca się kupować w sklepie stacjonarnym czy internetowym? Ci, którzy mieszkają blisko sklepu stacjonarnego mogą najpierw rozejrzeć się wśród asortymentu, wybrać dany zegarek i udać się do sklepu tradycyjnego z informacją co chcą kupić. Jednak pozostali z pewnością wybiorą możliwości, jakie daje sklep internetowy z zegarkami, ponieważ poza wymienionymi zaletami pozwala on również na:

  • dokładniejsze zapoznanie się ze wszystkimi towarami sprzedawanymi przez firmę
  • poznanie opinii na temat danego sklepu i towarów, jakie pozostawili inni internauci
  • porównanie cen z innymi, podobnymi egzemplarzami
  • dokonanie zamówienia o każdej porze (choćby i w nocy, jeśli tak nam odpowiada)
  • wygodne odebranie przesyłki w taki sposób, jaki jest dla nas najwygodniejszy.
  Więcej o: KOMUNIKACJA MIEJSKA NA DNI OLKUSZA

  Ostatni weekend maja (26 sobota i 27 niedziela) w Olkuszu przebiegnie pod znakiem „Dni Olkusza” nazywanych „Świętem Srebra”. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w zaplanowanych imprezach. Na ten czas, jak w latach ubiegłych wprowadziliśmy zmianę godzin odjazdów poszczególnych kursów wybranych linii komunikacji miejskiej oraz uruchomiliśmy dodatkowe kursy, które umożliwią Mieszkańcom dogodny przyjazd jak

  Więcej o: UTRUDNIENIA W KURSOWANIU AUTOBUSU LINII „BP”

  Uwaga informacja dla mieszkańców Troksa, Braciejówki, Podlesia korzystających z komunikacji miejskiej. Informujemy, że od dnia dzisiejszego tj. 18. 05. 2018 od godz. 11:20 linia BP będzie kursować bez objazdu. W związku z opadami deszczu przejazd autobusu wyznaczonym wcześniej objazdem tj. łącznikiem pomiędzy Troksem a Podlesiem ( tzw. Białą Drogą) jest niemożliwy ze względu na stan

  DSC 0004W czwartek 17 maja w kawiarni Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu odbyło się trzecie spotkanie z cyklu Biznesowych Czwartków, które są wspólną inicjatywą Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika oraz JM Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz.

  DSC 001317 maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy fotografii Adama Sowuli i Agnieszki Piktas „Wędrując ścieżkami pamięci”. Ekspozycję tworzą przepiękne zdjęcia z okolicznych nekropolii – stare rzeźby nagrobkowe, pochylone krzyże, pejzaże przemijania i refleksji.

  W czwartek 17 maja w kawiarni Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu odbyło się trzecie spotkanie z cyklu Biznesowych Czwartków, które są wspólną inicjatywą Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika oraz JM Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz.

  DSC 001916 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu młodzi adepci Melpomeny rozsnuwali swoje czary. To Teatralia 2018!

  Powiatowy Festiwal Kultury zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury i Starostwo Powiatowe w Olkuszu zgromadził dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne z powiatu olkuskiego, które zaprezentowały przygotowane przez siebie sztuki.

 • Zatrzymany sprawca wypadku
  12.05.2018 r. około godziny 14:40 w miejscowości Osiek został potrącony rowerzysta. Ranny został przetransportowany do szpitala.
  Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, w dniu 12.05.2018 roku, zatrzymali 32-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna kierował...
 • Wolbrom. 24-latek z narkotykami, zatrzymany przez policjantów
  Funkcjonariusze zatrzymali młodego mężczyznę, który posiadał przy sobie narkotyki.

  11 maja 2018 roku, funkcjonariusze z Komisariatu Policji z Klucz, otrzymali wezwanie do podjęcia interwencji, na terenie gminy Wolbrom. W trakcie czynności policjanci u 24-latka ujawnili narkotyki w postaci...
 • Miłośnicy dobrej zabawy już teraz powinni rezerwować w swoich kalendarzach te daty: 26 oraz 27 maja w Olkuszu odbędzie się Święto Srebra, czyli znane wszystkim Dni Olkusza w nowej formule. Przed olkuską publicznością w tym roku zaprezentują się zespół Weekend oraz Sylwia Grzeszczak. Wśród atrakcji towarzyszących znalazły się m.in. występy lokalnych artystów, korowód ulicami miasta, teatr dla najmłodszych, jarmark rękodzieła i produktów lokalnych oraz silent party.

  IMG 128114 maja na pół dnia Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zanurzył się pod wodę. „Na morza dnie” znalazło się mnóstwo dzieci wraz z Syrenką, Posejdonem i ich przyjaciółmi z Orkiestry Beethovenowskiej i grupy Perła Band pod batutą Sebastiana Perłowskiego. Niestety, na dnie morza były też ogromne ilości śmieci, które trzeba usunąć...

  baner www noc muzeów 2017Zapraszamy 18 maja na noc muzeów. 

  Bądźcie z nami już od 17.00! MOK-Centrum Kultury ul. Szpitalna 32, muzea: Afrykanistyczne, Twórczości Władysława Wołkowskiego, Kolekcja Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 

  Oprócz bezpłatnego zwiedzania bogaty i ciekawy program. 

  CHCESZ ZOSTAĆ ŻOŁNIERZEM, POZNAĆ SWOJE PREDYSPOZYCJE ORAZ CHARAKTER I SPECYFIKĘ SŁUŻBY W WOJSKACH OBRONY TERYTORIALNEJ?


  Zgłoś się do WKU i wypełnij wniosek o powołanie do

  11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

  CZYM SĄ WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ ?

  Wojska Obrony Terytorialnej są odrębnym rodzajem Sił Zbrojnych RP i w znaczący sposób zwiększają krajowy potencjał obronny. Wojska Obrony Terytorialnej są lokalnym filarem systemu bezpieczeństwa Polski. Zasilając szeregi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, będziesz miał(a) niepowtarzalną możliwość odbycia służby w nowatorskim rodzaju Sił Zbrojnych RP, gdzie realizując zadania na rzecz Ojczyzny, możesz podnieść kwalifikacje i zapewnić sobie rozwój osobisty i zawodowy.

  KTO MOŻE WSTĄPIĆ DO WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ (WOT) ?

  Do Wojsk Obrony Terytorialnej możesz wstąpić, jeżeli spełniasz następujące warunki:

  • posiadasz obywatelstwo polskie,
  • posiadasz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,
  • ukończyłe(a)ś 18 lat,
  • nie byłe(a)ś karany(a)y za przestępstwo umyślne,
  • nie byłe(a)ś przeznaczony(a)y do służby zastępczej,
  • nie pełnisz innego rodzaju czynnej służby wojskowej,
  • posiadasz wykształcenie:
  • wyższe - służba na stanowisku służbowym w korpusie oficerów;
  • co najmniej średnie - służba na stanowisku służbowym w korpusie podoficerów;
  • co najmniej podstawowe (gimnazjalne) - służb na stanowisku służbowym w korpusie szeregowych.

  TERYTORIALNĄ SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ (TSW ) ŻOŁNIERZ OT PEŁNI ROTACYJNIE i DYSPOZYCYJNIE

  SŁUŻBA DYSPOZYCYJNA

  Jest pełniona poza jednostką wojskową, pozostając w gotowości do stawienia się do służby pełnionej rotacyjnie w terminie
  i miejscu wskazanym przez dowódcę jednostki wojskowej.

  SŁUŻBA ROTACYJNA

  Jest pełniona w jednostce wojskowej, w określonych przez dowódcę jednostki wojskowej dniach służby, co najmniej raz
  w miesiącu przez okres dwóch dni w czasie wolnym od pracy. Terytorialną służbę wojskową żołnierz OT może pełnić rotacyjnie również w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, zgodnie z rocznym wykazem sporządzonym przez dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę, uzgodnionym z tym żołnierzem.


  CZAS TRWANIA TSW

  Czas trwania terytorialnej służby wojskowej wynosi od roku do sześciu lat i może zostać przedłużony na kolejny okres, na wniosek lub za zgodą żołnierza OT, przez dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę, w trakcie pełnienia tej służby.

  ŻOŁNIERZE TSW, którzy wcześniej nie pełnili czynnej służby wojskowej i nie złożyli przysięgi wojskowej, w pierwszym okresie pełnią terytorialną służbę wojskową rotacyjnie nieprzerwanie przez okres szesnastu dni, w ramach którego odbywają szkolenie podstawowe i składają przysięgę wojskową. W uzasadnionych przypadkach szkolenie podstawowe można odbyć w kilku okresach w ciągu czterech miesięcy w czasie wolnym od pracy.
  Żołnierz TSW może być powołany do służby kandydackiej lub zawodowej służby wojskowej na zasadach pierwszeństwa powołania, jeżeli pełnił służbę wojskową przez okres co najmniej trzech lat.

  WYPOSAŻENIE ŻOŁNIERZA TSW

  Żołnierz pełniący TSW otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie wojskowe, z którym zobowiązany jest się stawiać do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie.

  UPOSAŻENIE ŻOŁNIERZA TSW
  Żołnierzom TSW przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy pełnienia tej służby dodatek za gotowość bojową w wysokości
  10% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego - 320 zł „netto” oraz za każdy dzień trwania według stopnia etatowego zajmowanego stanowiska służbowego (np. szeregowy - 91,20 zł „netto”).
  Żołnierzowi TSW można przyznać dofinansowanie kosztów studiów, nauki, stażu, kursu lub specjalizacji, zwłaszcza
  w specjalnościach wojskowych wymagających podwyższonych kwalifikacji.


  Z A P R A S Z A M Y

  WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH SŁUŻBĄ WOJSKOWĄ

  DO WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W KRAKOWIE PRZY UL. RYDLA 19

  Szczegółowe informacje, dotyczące powołania do TSW, można uzyskać dzwoniąc
  do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Krakowie przy ul. Rydla 19, tel.: 261-13-43-42 ; 261- 13- 44- 62; 261-13-74-41.

  Strona internetowa WKU w Krakowie: http://www.krakow.wku.wp.mil.pl

  W czwartek 17 maja 2018 o godz. 9:00 w kawiarni Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu odbędzie się trzecie otwarte spotkanie w ramach cyklu Biznesowych Czwartków – wspólnej inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika oraz JM Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz.

 • „Kręci mnie bezpieczeństwo i praca w policji”
  Od początku maja Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o szeroko rozumianym bezpieczeństwie na nadchodzące wakacje oraz o swojej służbie w policji.
  W poniedziałek olkuską komendę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Olkuszu. Dzielnicowi...
 • Trwa XI edycja konkursu „Policjant, który mi pomógł”
  Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji uczestniczy w organizacji 11 edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”, którego inicjatorem jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego....