Więcej o: UROCZYSTE OBCHODY 105 ROCZNICY BITWY POD KRZYWOPŁOTAMI

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu zachęca wszystkich do wzięcia udziału w uroczystych obchodach NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI oraz 105 ROCZNICY BITWY POD KRZYWOPŁOTAMI w Bydlinie w dniu 16 listopada 2019 r., w sobotę. Szczegóły programu obchodów – na dołączonym plakacie. Zapraszamy do Bydlina autobusem komunikacji miejskiej.  

IMGP97738 listopada w MOK-Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy Piotra Południaka Jazzy Hues.

 • Listopadowy długi weekend
  Przed nami przedłużony listopadowy weekend, który rozpoczął się ogólnopolskimi działaniami kontrolno-prewencyjnymi pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Większej niż zazwyczaj liczby funkcjonariuszy i kontroli na drogach należy spodziewać się m.in. na głównych ciągach komunikacyjnych. Policjanci będą...
 • Zmiany w przepisach dotyczących kontroli drogowej. Przepisy obowiązujące od 7 listopada 2019 roku
  W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.
  Według nowych przepisów: „...
 • Zainteresowani mogą już składać wnioski – propozycje kandydatów do XI edycji Nagrody dla Osób Działających Na Rzecz Dobra Innych „Cordis Nobilis”.

  Nagrody Cordis Nobilis przyznawane są w celu szczególnego docenienia i wyróżnienia osób i organizacji związanych z Olkuszem, które działają na rzecz innych osób.

  XIII sesja Rady Powiatu w Olkuszu – zawiadomienie Ze starostwa
  Działając na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017r., poz. 1868), Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Osuch...

  Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” realizuje kolejny projekt "Uczymy się żyć z autyzmem"-działania edukacyjne upowszechniające wiedzę na temat autyzmu i sposobów tworzenia bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla rodziców i dzieci ze spektrum autyzmu w ramach którego w dniu 18.11. 2019r. organizuje nieodpłatną V Konferencję Edukacyjną z cyklu „Oswój mój świat”.

  Parking w dn. 10-11 listopada 2019 Ze starostwa
  Drodzy Mieszkańcy!

  W związku z organizowanymi przez nas powiatowymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości połączonymi w tym...

  W murach rabsztyńskiej warowni trwają prace przy odgruzowaniu komór piwnic renesansowego pałacu. Prace poprzedzane są badaniami archeologicznymi. Wkrótce archeolodzy powinni dotrzeć do warstw z czasów spalenia zamku w XVII wieku przez Szwedów, gdzie mogą natrafić na ciekawe znaleziska.

  W niedzielę 15 grudnia na olkuskim rynku odbędzie się tradycyjna Wigilia Mieszkańców organizowana przez burmistrza Romana Piaśnika przy wsparciu lokalnych instytucji oraz przedsiębiorców. Spotkanie na rynku jest piękną okazją do złożenia sobie życzeń, degustacji świątecznych potraw, wizyty w zagrodzie św. Mikołaja i jego reniferów oraz zrobienia świątecznych zakupów na kiermaszu bożonarodzeniowym. Jest to również dzień, w którym solidaryzujemy się z najbardziej potrzebującymi, którzy otrzymają paczki z potrzebnymi w okresie świąt produktami żywnościowymi. O świąteczną atmosferę zadbają olkuscy artyści wykonujący kolędy.

 • Mierniki prędkości są użytkowane przez Policję zgodnie z obowiązującymi przepisami
  Laserowe mierniki prędkości są użytkowane przez Polską Policję zgodnie z obowiązującymi przepisami. Najbardziej zaawansowane, kompaktowe urządzenie, łączą w sobie funkcje wideokamery, aparatu cyfrowego oraz laserowego pomiaru prędkości.
  Urządzenia te, zgodnie z wymogami prawnymi, zanim zostały...
 • Przygotowujemy się do zimy! Ze starostwa
  Tradycyjnie o tej porze roku powiat olkuski organizuje naradę na temat stanu przygotowania do funkcjonowania w warunkach zimowych. W dzisiejszym spotkaniu, prowadzonym...

  Zasada działania zgrzewarki elektrooporowej

  Przy zgrzewaniu ze sobą elementów rur oraz kształtek z polietylenu nieodzowna okazuje się zgrzewarka elektrooporowa. Jak sama nazwa wskazuje urządzenie służy do zgrzewania ze sobą elementów pod wpływem wysokiej temperatury. Aby ta temperatura mogła powstać i pozwolić na łączenie materiału różnych elementów z polietylenu, urządzenie produkuje w swoim obwodzie prąd o niskim napięciu, który jest przesyłany na specjalny drut. Prąd o takim niskim napięciu jest bezpieczny dla operatora i jednocześnie jest w stanie wytworzyć odpowiednio wysoką temperaturę. Pod wpływem temperatury elementy rur i kształtek zaczynają się topić i rozszerzać oraz mieszać się ze sobą. Doprowadza to do zatopienia szczelin między elementem kształtki i rury, dzięki temu tworzy się silne, trwałe i jednorodne połączenie. Na końcowym etapie elementy są schładzane, aby zachować odpowiedni kształt połączeń. Następnie operator zgrzewarki zdejmuje zaciski i rura wraz z taką kształtką jest gotowa do użytku.

  Środki bezpieczeństwa oraz środowisko pracy

  Przy pracy ze zgrzewarką elektrooporową należy zwrócić uwagę na to, aby środowisko pracy w którym dochodzi do łączenia tych elementów było czyste – ustawia się więc rurę oraz kształtkę na czystym arkuszu lub innej suchej podstawie. Z uwagi na ryzyko dostania się do łączonych rur zanieczyszczeń stosuje się niekiedy specjalistyczne namioty, które pozwalają na odseparowanie się od zanieczyszczeń z placu budowy.

  W kwestii bezpieczeństwa należy koniecznie zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było regularnie kontrolowane przez punkty serwisowe oraz utrzymywać je w odpowiednim stanie technicznym, według zaleceń producenta.

  Wygoda w używaniu zgrzewarki elektrooporowej

  Tego typu urządzenia są w pełni zautomatyzowane i usprawniają pracę oraz pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Kształtki produkowane obecnie posiadają specjalne kody kreskowe, które można zeskanować za pomocą czytników dołączonych do zgrzewarek elektrooporowych. Jest to niemalże standardowe wyposażenie. Oczywiście w przypadku braku takiego kodu kreskowego lub jego nieczytelności można parametry wprowadzać ręcznie za pomocą dołączonej klawiatury. Na wygodę wpływa też aspekt związany z wbudowaną pamięcią urządzenia, więc w przypadku pracy na różnych kształtkach można sprawie przełączać się między poszczególnymi parametrami bez każdorazowego skanowania kodu.

  Poznanie miejsc i osób, które zasłużyły się w dziele odzyskania niepodległości. Taki jest główny cel bezpłatnego spaceru historycznego „Śladami Niepodległości w Olkuszu”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 9 listopada.

  W sobotę 9 listopada 2019 r. pod Chatą Kocjana w Rabsztynie rozniesie się bitewny zgiełk. Za sprawą rekonstruktorów, widzowie będą mogli cofnąć się w czasie i niemal dotknąć historii.

 • Podsumowanie działań „Znicz 2019” w Małopolsce
  Wstępne dane statystyczne pokazują, że w Małopolsce podczas tegorocznych działań „Znicz” było bezpieczniej niż w roku ubiegłym.
  Od czwartku 31 października do niedzieli 3 listopada 2019 roku na małopolskich drogach doszło do 25 wypadków, w których śmierć poniosła 1 osoba, a 29 zostało rannych....
 • Wypadek pod Olkuszem. Pod kołami audi zginął mężczyzna
  19-letni pieszy został potrącony przez samochód. Mężczyzna zginął na miejscu. W tej sprawie prowadzone jest śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Olkuszu. Dopiero po jego zakończeniu, będzie wiadomo dokładne jaka była przyczyna i okoliczności tego wypadku.

  Do wypadku doszło w niedziele...
 • Po XII sesji Rady Powiatu w Olkuszu Ze starostwa
  W środę 30.10.2019r. odbyła się XII sesja Rady Powiatu w Olkuszu. Na posiedzeniu Rada przyjęła następujące uchwały:

  1. Uchwała nr...
 • Akcja „Znicz”
  Tegoroczna akcja „Znicz” rozpoczęła się dzisiaj, 31 października i potrwa do 3 listopada br. Przez 4 dni, na drogach, w pobliżu cmentarzy pojawi się większa niż zwykle liczba policjantów, którzy przede wszystkim udzielać będą pomocy podróżnym w bezpiecznym dotarciu na groby bliskich. Ponadto...