Powiązanie odzyskania niepodległości z niezwykłymi zbiorami Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu, to cel akcji „Niepodległość pleciona wikliną”, jaka odbędzie się w sobotę 14 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 • „CZY WIESZ, ŻE?” - NOWY PROJEKT INFORMACYJNO-EDUKACYJNY POLICJI

  W tym roku Policja obchodziła święto 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. Ta istotna dla naszej formacji data stanowi nie tylko chęć upamiętnienia tego wielkiego wydarzenia, ale jest także refleksją nad tym jak możemy jeszcze bardziej Państwu pomagać i lepiej chronić. Z myślą o tej idei,...
 • Nietrzeźwy kierowca dachował samochodem. Na szczęście jemu i pasażerowi nic się nie stało
  22-letni mieszkaniec gminy Wolbrom, po spożyciu alkoholu wsiadł za kierownicę i ruszył na przejażdżkę z kolegą, która zakończyła się wywróceniem pojazdu na dach. Od początku 2019 roku olkuscy policjanci ujawnili ponad 100 kierujących będących pod wpływem alkoholu.
  W ubiegły weekend (6 na 7...
 • Dzisiaj wyposażenie do łazienki można kupić nie tylko w sklepach działających stacjonarnie, ale również przez internet. Gdzie najlepiej zrobić zakupy, aby były całkowicie udane?

  Do łazienki potrzebne będą nie tylko płytki ceramiczne, ale także szereg innych artykułów, aby wnętrze to było estetyczne oraz spełniało swoje podstawowe funkcje.

  Aktualnie wyposażenie łazienek to szeroka gama produktów dostępnych w różnych sklepach. Nadal bardzo popularne są sklepy stacjonarne, na przykład takie jak salon łazienek Dekorus z Warszawy, ale również możemy zrobić zakupy on-line. Gdzie zatem warto kupić to, co potrzebne do łazienki?

  Wyposażenie łazienek – sklepy internetowe

  Coraz częściej kupujemy w sklepach internetowych. Możemy znaleźć tam także wyposażenie łazienkowe w różnych wariantach do wyboru.

  W sklepach internetowych można znaleźć praktycznie wszystko, co potrzebne jest do wykończenia łazienki, w tym także płytki ceramiczne oraz elementy instalacyjne. Poniżej prezentujemy wybrane artykuły łazienkowe dostępne on-line:

  • glazura
  • kabina prysznicowa
  • brodzik
  • wanna
  • toaleta
  • bidet
  • umywalka
  • armatura łazienkowa
  • lampy łazienkowe

  Wobec tego łazienka może być w pełni wyposażona artykułami zamówionymi w sklepie internetowym – bez potrzeby wychodzenia z domu. Dodatkowo, możemy łatwo porównać ceny i wybrać ten sklep, gdzie produkty będą najtańsze. Niewątpliwie takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, niemniej jednak należy pamiętać także o tym, że ma ono pewne minusy.

  Przede wszystkim sklepy internetowe muszą dostarczyć zamówione wyposażenie łazienki do klienta, co przekłada się na wyższe koszty. Wówczas najlepiej szukać sklepów zapewniających darmową dostawę, ponieważ koszt przewozu większych przedmiotów, na przykład wanny, kabiny prysznicowej czy płytek może wynieść nawet kilkaset złotych.

  Także minusem zakupów on-line jest brak możliwości sprawdzenia wyglądu wyposażenia na żywo – możemy zobaczyć je dopiero po dostarczeniu do domu. Może wtedy okazać się, że artykuły nie odpowiadają nam w pełni, na przykład mają inny kolor niż na zdjęciach.

  Wyposażenie łazienek – stacjonarne salony łazienkowe

  Druga propozycja to stacjonarne salony łazienkowe, gdzie na klientów czeka szeroka gama różnych artykułów, w tym między innymi ceramika, armatura oraz płytki łazienkowe Warszawa to jedno z wielu miast, gdzie możemy kupić wszystko, co potrzebne, na miejscu.

  Jedną z najważniejszych zalet sklepów stacjonarnych są ekspozycje łazienek – możemy wówczas na miejscu zapoznać się z różnymi materiałami i dodatkami, aby wybrać te, które podobają nam się najbardziej.

  Także dobre salony prezentują bardzo szeroką gamę artykułów do wyboru, w tym między innymi płytek ceramicznych jak płytki Paradyż Warszawa, płytki Tubądzin Warszawa, płytki takich producentów jak Opoczno z Polski, a także marek zagranicznych, na przykład hiszpańskich, włoskich czy greckich, które cieszą się u nas bardzo dużym zainteresowaniem.

  Nie musimy obawiać się o transport. Większość sklepów zapewnia darmowe dostawy w wyznaczonym obszarze. Zakupione towary można otrzymać nawet tego samego dnia!

  Adresy sklepów stacjonarnych możemy znaleźć także przez internet, na przykład przez wpisanie do wyszukiwarki słów typu „Paradyż Warszawa”, gdy poszukujemy płytek tego producenta, czy też „wyposażenie łazienek Warszawa”.

  Reasumując, zarówno sklepy stacjonarne, jak również te internetowe posiadają szeroką gamę artykułów do wyboru, a także liczne zalety. Gdy jednak chcemy zakupić wyposażenie do łazienki bez problemu, warto sprawdzić na początku sklepy działające na miejscu!

  Gdzie kupować wyposażenie łazienek – stacjonarnie czy on-line?

  Poprzednie edycje Olkuskiego Biegu Ulicznego spotkały się z dużym zainteresowaniem, a przez długi czas jeszcze zgodnie mówiono o dużym sukcesie organizacyjnym. Wszystkich biegaczy ucieszy zatem wiadomość, że już 14 września będą mogli ponownie spróbować swoich sił w IV Srebrnej Dziesiątce oraz Memoriale Kazimierza Chechelskiego.

 • Policjanci dbali o bezpieczeństwo pierwszoklasistów w pierwszym tygodniu szkoły
  Podejmowane przez policjantów powiatu olkuskiego od 2 września br. działania „ Bezpieczna Droga do Szkoły” miały na celu zapewnienie porządku i bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży szkolnej podczas ich drogi do szkoły i powrotu do domu.
  W rejonie szkół i przedszkoli powiatu olkuskiego w pierwszym...
 • Ponad 1500 ujawnionych przekroczeń prędkości podczas jednodniowych działań „Kaskadowy pomiar prędkości” w Małopolsce
  W ostatnią sobotę, tj. 7 września br. na terenie Małopolski prowadzone były ogólnopolskie działania pn. „Kaskadowy pomiar prędkości.
  Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrola prowadzona jest na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach.
  Dane statystyczne od lat...
 • Więcej o: UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!!

  Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu informuje, iż BILET ULGOWY USTAWOWY o nominale 0,50 zł przysługuje tylko i wyłącznie STUDENTOM I KOMBATANTOM WOJENNYM na obszarze miasta Olkusz oraz na liniach M, PS, SŁ.

  Zmiana przepisów w zakresie pobierania opłaty recyklingowej

  PORZĄDEK OBRAD

  X sesji Rady Miejskiej w Olkuszu w dniu 10 września 2019 roku – godz. 14.00

  1. Otwarcie X sesji Rady Miejskiej w Olkuszu.
  2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
  3. Przedstawienie porządku obrad X sesji Rady Miejskiej.
  4. Przyjęcie protokołu z IX sesji Rady Miejskiej w Olkuszu.
  5. Informacja Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz o istotnych sprawach w okresie między sesjami – sprawozdanie.
  6. Informacje Przewodniczącego i Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Olkuszu o sprawach wynikłych w okresie między sesjami.
  7. Informacje Przewodniczących Komisji Rady Miejskiej w Olkuszu o istotnych sprawach pracy Komisji.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie określenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki tej opłaty.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  10. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Miasta i Gminy Olkusz na 2019 rok.
  11. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr IV/41/2019 Rady Miejskiej w Olkuszu z dnia 30 stycznia 2019 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Olkusz .
  12. Podjęcie uchwały w sprawie poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.
  13. Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia inkasentów, określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso i ustalenia zasad poboru w drodze inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego.
  14. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXXVI/540/2017 Rady Miejskiej w Olkuszu z dnia 28 listopada 2017 roku z późniejszymi zmianami, w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektórych innych składników wynagrodzenia
  15. Podjęcie uchwały w sprawie pomocy finansowej dla Powiatu Olkuskiego.
  16. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia zbiorczego raportu monitorującego realizację Gminnego Programu Rewitalizacji Olkusza na lata 2016-2026 za rok 2018.
  17. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Raportu monitorującego realizację Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Olkusz na lata 2014 – 2022 za rok 2018.
  18. Podjęcie uchwały w sprawie dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Olkuszu.
  19. Podjęcie uchwały w sprawie dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorenicach.
  20. Podjęcie uchwały w sprawie dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku.
  21. Podjęcie uchwały w sprawie dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawadzie.
  22. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Gminę Olkusz działek nr 133/1, nr 5581, nr 5582, położonych w Olkuszu.
  23. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na obciążenie działki nr 870 położonej w Kosmolowie.
  24. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na obciążenie działki nr 3744/2 położonej w Olkuszu.
  25. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie przez Gminę Olkusz darowizny prawa użytkowania wieczystego nieruchomości , położonej w Olkuszu.
  26. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Zespołu ds. wyboru ławników.
  27. Podjęcie Rezolucji w sprawie obniżenia opłaty marszałkowskiej z tytułu składowania odpadów.
  28. Przedstawienie interpelacji i zapytań radnych Rady Miejskiej w Olkuszu oraz odpowiedzi Burmistrza na interpelacje i zapytania radnych.
  29. Wolne wnioski.
  30. Zamknięcie sesji Rady Miejskiej w Olkuszu.

 • Z promilami jednośladem
  O tym, że jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczna, zarówno dla kierującego jednośladem, jak i innych uczestników ruchu drogowego, wiadomo nie od dzisiaj. Niestety zapomniał o tym fakcie, 44- letni mężczyzna, który miał w swoim organizmie ponad 3,2 promila alkoholu. Jego jazda...
 • Nagrody Starosty Olkuskiego w dziedzinie sportu wręczone! Ze starostwa
  6 września 2019 r., gościnnie w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu, Starosta Olkuski wręczył nagrody w dziedzinie sportu za 2018 rok.

  Wniosek o...

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 23 do 27 września br. po raz kolejny organizuje w swoich jednostkach Tydzień Przedsiębiorcy - wydarzenie organizowane pod hasłem „Zatrudniam legalnie - Pracuję legalnie". W planie eventu są bezpłatne seminaria oraz dyżur ekspertów.

 • Małopolska policja podsumowuje działania "Bezpieczne Wakacje 2019"
  W okresie od 19.06.2019 roku do 1.09.2019 małopolscy policjanci prowadzili akcję „Bezpieczne wakacje”, której celem było zapewnienie w tym czasie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom naszego województwa, jak i turystom podróżującym i wypoczywającym na terenie Małopolski.
  Policjanci otoczyli...
 • Procedury udostępniania części wojskowej terenu Pustyni Błędowskiej
  Północna część Pustyni Błędowskiej jest poligonem wojskowym, na którym często organizowane są ćwiczenia żołnierzy. W rejonie tym obowiązuje zakaz wstępu ustanowiony przez Siły Zbrojne RP. Pojawienie się tam osób postronnych, np. jeżdżących na quadach lub motocyklach może być szczególnie...
 • Lata są coraz cieplejsze, a upały coraz bardziej upalne. Często rozmyślamy nad kupnem instalacji klimatyzacyjnej – jednak równie często rezygnujemy z tego pomysłu. Wydaje się nam bowiem, że klimatyzacja jest luksusem, na który mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi. Owszem, tak było kiedyś. Rozwój technologi i konkurencja spowodowały, że są to już luksusy, na które może sobie pozwolić każdy!

  Często jednak okazuje się, że rzeczywiście może być to drogie rozwiązanie. Z tego względu wybór odpowiedniego urządzenia opary jest skomplikowanymi obliczeniami – tak aby rozwiązanie było jak najtańsze i jednocześnie spełniało nasze oczekiwania. Co zrobić, aby klimatyzacja nie była drogim rozwiązaniem?

  Odpowiedni klimatyzator

  Wpływ na efektywność i wydajność klimatyzacji ma przede wszystkim parametr mocy chłodniczej. Aby klimatyzacja nie była dla nas zbyt droga – należy tutaj jak najdokładniej wyliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą w naszym przypadku. Na ten parametr składa się wiele zmiennych – takich jak wielkość pomieszczenia, jego nasłonecznienie, umiejscowienie pomieszczenia i wiele innych – takich jak ilość osób w pomieszczeniu, czy ilość urządzeń elektronicznych, generujących ciepło. Jest to praktycznie niemożliwe do obliczenia przez zwykłego użytkownika. Dlatego warto się tutaj decydować na kompleksowe usługi specjalistów. Posiadają oni konkretną wiedzę, która pozwoli na zastosowanie jak najbardziej wydajnego dla Ciebie urządzenia – a co za tym idzie, zmniejszenie potencjalnych kosztów korzystania z klimatyzacji. Możemy jednak, w celach szacunkowych, zobrazować sobie mniej więcej wymaganą moc chłodniczą. Przyjęło się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia potrzebny jest 0.1 kW mocy chłodniczej. Jeśli poszukujesz dobrego i niedrogiego montażu klimatyzacji w swoim domu na terenie województwa wielkopolskiego lub Poznania, to zachęcamy do zerknięcia na ofertę https://klima-poznan.pl/montaz-klimatyzacji/. Wato ich zapytać o cenę montażu klimatyzacji.

  Klimatyzacja w domu nie musi być droga

  Sam rodzaj urządzenia i instalacji jest również ważny. Odpowiednio dobrany rodzaj instalacji pozwala znacznie obniżyć koszta eksploatacji takiego rozwiązania. Najczęściej sprawdza się klimatyzacja typu split, która skutecznie ochładza jedno pomieszczenie. Jest najbardziej wydajne, instalacja nie zabiera wiele miejsca – przez co remont jest szybki i tańszy. W określonych warunkach możemy się również zdecydować na rozwiązanie klimatyzacji przenośnej. Jest ona jednak znacznie mniej wydajna. Ochładza mniejszą powierzchnię i jednocześnie pobiera więcej mocy.

  Odpowiedni fachowiec

  Jeżeli chcemy cieszyć się tanią i efektywną klimatyzacją na pewno nie możemy oszczędzać na fachowcach. Dobry specjalista prawidłowo i dokładnie obliczy moc chłodniczą. Odpowiednio doradzi przy wyborze skutecznego rozwiązania – jak i bezbłędnie zamontuje to w Twoim domu. Z tego względu wybieraj mądrze i korzystaj ze sprawdzonych usług tego typu. Konkurencja jest ogromna – na pewno coś znajdziesz!

  Program dedykowany jest osobom młodym do 29 r.ż., którzy w ciągu ostatnich 2 lat opuścili zakład karny, areszt śledczy, zakład poprawczy lub schronisko dla nieletnich, młodzieżowy ośrodek wychowawczy lub socjoterapii, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, dom dziecka, rodzinę zastępczą, oraz osoby z niepełnosprawnościami, które zakończyły naukę w szkole specjalnej, opuściły zakład pracy chronionej, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy.

  Projekt zakłada kompleksowe i indywidualne wsparcie dla 25 osób w zakresie sprawnego wejścia na rynek pracy oraz podniesienia/ lub zamiany kwalifikacji zawodowych. Biorąc pod uwagę specyfikę grupy oraz potrzeby osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji działamy bardzo sprawnie. W ramach programu Uczestnik przechodzi diagnozę sytuacji oraz określenie kierunku rozwoju ścieżki zawodowej. Następnie dla każdego Uczestnika zostanie opracowany indywidualny plan działania, który zakłada m.in. wsparcie pośrednika pracy w procesie rekrutacji, szkolenia zawodowe mieszczące się w zawodach deficytowych dla woj. małopolskiego, płatny staż zawodowy, stypendium szkoleniowe. Ponadto, Uczestnik ma możliwość pracy z psychologiem oraz prawnikiem.

  Dzisiaj rano, czterdziestoosobowa grupa mieszkańców Olkusza wyjechała z partnerską wizytą do niemieckiego miasta Schwalbach am Tanus. Wyjazd zorganizowany przez olkuskie Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” został jak zawsze wsparty przez Gminę Olkusz. W wyjeździe biorą udział członkowie i sympatycy stowarzyszenia, którzy w ubiegłym roku podejmowali u siebie niemieckich gości, a także 12 osobowa grupa olkuskiej młodzieży.

  Więcej o: NOWY, POWAKACYJNY ROZKŁAD JAZDY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

  Już od dzisiaj na nowo zabrzmiał szkolny dzwonek. Razem z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zaczął obowiązywać nowy, powakacyjny rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Z dniem dzisiejszym wprowadzone zostały zmiany w rozkładach jazdy części linii autobusowych, polegające głównie na przywróceniu kursów realizowanych w dni nauki szkolnej. Wprowadzone zostały również zmiany czasów odjazdów poszczególnych linii: PS, Ż, ZZ,

  Nieco dłuższe niż zwykle wakacje już się skończyły, czego podkreśleniem zdaje się być również pogoda – słoneczna do ostatniego dnia wakacji, deszczowa od pierwszego dnia szkoły. Pełni energii uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi wrócili już w mury olkuskich szkół i przedszkoli, natomiast oficjalne miejsko-gminne uroczystości inaugurujące rok szkolny 2019/2020 odbyły się w Gorenicach.