Kradzieże telefonów. Jak się przed nimi ustrzec?

Kradzieże telefonów komórkowych, portfeli i pieniędzy, to najbardziej popularne przestępstwa. Niemal codziennie policja odnotowuje takie przypadki. Choć nie da się całkowicie wyeliminować tego zjawiska, to wiele z tych sytuacji można by było uniknąć, gdyby tylko właściciele odpowiednio zabezpieczali swoje mienia i przestrzegali zasad bezpieczeństwa.

Pod koniec ubiegłego tygodnia olkuska policja odnotowała kilka kradzieży telefonów komórkowych. Miały one miejsce w autobusach i pubach. Komunikacja miejska, w której panuje tłok, to doskonałe miejsce dla kieszonkowców, kradnących często w większych grupach. Ich łupem padają nie tylko portfele i pieniądze, ale także telefony komórkowe.

Porady prewencyjne:

Jeżeli masz drogi, rzucający się w oczy telefon, to staraj się go nie wyjmować z kieszeni i nie pokazuj go pozostałym pasażerom. Nie trzymaj telefonu w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtki czy w tylnej kieszeni plecaka. Złodziej może delikatnie wyciągnąć telefon, tak że nawet nie zdąży nic poczuć. Gdy jesteś w restauracji, pubie czy klubie nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru np. w miejscu widocznym tj. na stoliku. Na targowiskach, w marketach, autobusach zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokoło. Pilnuj swojej torebki, kurki, bo pozostawione w niej rzeczy mogą zmienić’ „właściciela”. Jeśli dojdzie już do kradzieży, natychmiast powiadom o niej operatora. Zablokuje on twoje konto. O kradzieży powiadom także Policję.